W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kabanos wiejski z Andrychowa

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2015-04-27 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Kiełbasa w typowym wianku, przewieszana w spirale, końcówki osłonek baranich związane w tzw. kopytko. Powierzchnia osłonki pomarszczona, sucha. Przekrój poprzeczny charakterystyczny dla kiełbasy średnio rozdrobnionej.

Kształt:

Przypomina wianek, na przekroju przyjmuje formę okrągłą lub owalną.

Rozmiar:

Średnia długość wianka wynosi od 40 cm do 45 cm.

Barwa:

Zewnętrzna od brązowej do ciemnobrązowej z odcieniem wiśniowym, na przekroju charakterystyczna barwa mięsa od szarej do szarozielonej.

Konsystencja:

Ścisła, farsz mocno przylega do osłonki, wyczuwalna kruchość, przy jednoczesnej wilgotności wyrobu.

Smak:

Zapach charakterystyczny dla produktu wędzonego, smak charakterystyczny dla użytych przypraw.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Andrychów to miasto w województwie małopolskim, które od dawna posiada bogate tradycje rzemieślnicze, w tym tradycje rzeźnicze i wędliniarskie. Jak podaje Bolesław Marczewski w książce pod tytułem „Powiat wadowicki pod względem geograficznym, statystycznym i historycznym” z 1897 roku, pod koniec XIX w. było tu aż 18 rzeźników. W „Księdze Adresowej wraz z W. M. Gdańskiem Dla Handlu, Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa” z 1929 r. w Andrychowie, który wówczas był zamieszkany przez niewiele ponad 4 tys. osób, odnotowano aż 5 zakładów rzeźniczych i 6 zakładów wędliniarskich – znacznie więcej niż w innych miastach podobnej wielkości w tym regionie. Popularną wędliną przygotowywaną w Andrychowie jest kabanos wiejski. Wyróżnia go charakterystyczny zapach wędzenia, krucha i jednocześnie wilgotna konsystencja oraz szaro-zielonkawy kolor widoczny po przekrojeniu. Do produkcji kabanosa wiejskiego wykorzystywane jest specjalnie dobierane mięso wieprzowe oraz przyprawy takie jak pieprz, sól, czosnek oraz kminek. To właśnie proporcje przypraw oraz odpowiedni proces wędzenia odpowiadają za wyjątkowy smak kabanosa. Wędlina wędzona jest w piecu opalanym drewnem bukowym, olchowym lub z drzew owocowych. Na koniec trwającego kilka godzin procesu wędzenia, podczas którego wianki wiszą na drewnianych drążkach, podnoszona jest temperatura, aby dodać osłonce charakterystycznych pomarszczeń.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}