W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kapłon staropolski (kapłun staropolski)

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-11-10 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Charakterystyczny dla tuszki osobników kastrowanych. Pod skórą wyraźna warstwa tkanki tłuszczowej – na piersi, udach i grzbiecie, partie mięśniowe przerośnięte marmurkowato tkanką tłuszczową.

Kształt:

Charakterystyczny dla ptaków poddanych zabiegowi kastracji (kapłonienia). Szyja masywna, z wyraźną tkanką tłuszczową, nieco wygięta w tył. Tułów osadzony głęboko pomiędzy kończynami, szeroki, lekko wysklepiony, pierś dobrze rozwinięta i umięśniona, udziec zaokrąglony, dobrze umięśniony, wyraźnie oddzielony od tułowia.

Rozmiar:

Tuszki ważą między 2000 do 5000 g.

Barwa:

Kolor skóry jasno-żółty lub żółty typowy dla rasy lub kombinacji mieszańców z pierwszego pokolenia (im starsze osobniki tym ciemniejsze odcienie). Mięso na przekroju ma kolor różowo-żółty lub jasno-brązowo-żółty.

Konsystencja:

Konsystencja stała. W dotyku miękkie i lekko elastyczne.

Smak:

Charakterystyczny dla mięsa pochodzącego od drobiu „chodzącego”. Mięso kapłonów jest bardzo delikatne i soczyste, swój szczególny smak zawdzięcza stopniowemu i warstwowemu ułożeniu tłuszczu w mięśniach.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Jak wspominają mieszkańcy Radziwiłłowa i okolic hodowla drobiu oraz przygotowywanie potraw na bazie mięsa drobiowego należała do tradycji tego regionu. Radziwiłłów, wykonując historycznie rolę wsi służebnej m.in. dla pałacu Radziwiłłów w pobliskim Nieborowie, zaopatrywał kuchnię pałacową w produkty miejscowych upraw i hodowli. Należy zauważyć, że okolica ta słynie z wysokiej jakości produktów regionalnych i tradycyjnych. Historycznie w ich upowszechnianiu duże znaczenie miały właśnie potrzeby zgłaszane przez okoliczne rezydencje magnackie i dwory szlacheckie.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 21:55 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 21:55 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}