W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kapusta z grochem z Radziwiłłowa

05.02.2020

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2020-01-31 w kategorii: Gotowe dania i potrawy w woj. mazowieckim.

Kapusta z grochem z Radziwiłłowa

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Dość gęsta, niejednolita masa

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia

Wielkość

Zależna od wielkości naczynia, w którym się znajduje

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Szara z odcieniem jasnej zieleni

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Dość gęsta

Smak i zapach

Smak lekko kwaśny, słony i słodki

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Radziwiłłów Mazowiecki to wieś znajdująca się w gminie Puszcza Mariańska w województwie mazowieckim. Historycznie, tereny te należały do rodu Radziwiłłów, który zamieszkiwał znajdujący się w leżącym nieopodal Nieborowie, dwór.

W regionie tym tradycyjnie uprawiano warzywa, głównie kapustę, marchew, ziemniaki, cebulę oraz groch. W Radziwiłłowie Mazowieckim kiszoną kapustę spożywano przez cały okres jesienno-zimowy, na surowo bądź gotowaną z różnymi dodatkami, np. z grochem. Groch podobnie jak kapusta, stanowił podstawę wyżywienia, nie tylko dla ludności wiejskiej.

W regionie Radziwiłłowa Mazowieckiego kapustę kiszono jesienią, wykorzystując do tego dębowe beczki, które kilka dni wcześniej wyparzano i suszono. Poszatkowaną kapustę układano w beczce, przysypując kolejne warstwy solą „W suche beczki położyć na spód i dookoła suchych liści obranych z kapusty, potem układać poszatkowaną kapustę, przesypując ją warstwami soli, dodając pokrajaną marchew” – M. Norkowska „Spiżarnia i zapasy zimowe”, Warszawa, 1911 r.

Ukiszoną kapustę gotowano do miękkości. W osobnych garnkach gotowano groch oraz ziemniaki. Ugotowany groch, przecierano i podduszano z wcześniej podsmażoną na maśle klarowanym, cebulą. „Groch dobrze ugotowany wyłożyć na durszlak i przetrzeć wałkiem; zasmażyć w rondlu na rumiano masła lub słoniny z drobno usiekaną cebulką, włożyć w to groch, wlać dwie łyżki rosołu i poddusić, dobrze mieszając (…)” – J. Izdebska „Polska kuchnia i spiżarnia”, Warszawa, 1905 r. Ugotowaną kapustę łączono z grochem oraz ugotowanymi i utłuczonymi ziemniakami, a całość doprawiano do smaku solą oraz pieprzem.

Kapusta z grochem z Radziwiłłowa sporządzana według tradycyjnej receptury, wyłącznie z naturalnych surowców pochodzących z okolicznych gospodarstw jest potrawą smaczną oraz sycącą, charakteryzującą się wyjątkowym aromatem.

{"register":{"columns":[]}}