W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiełbasa schabowa tradycyjna z Czernichowa

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-02-27 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Kiełbasa wieprzowa w formie wianków, w naturalnym wieprzowym jelicie, na przekroju widoczne kawałki mięsa i tłuszczu.

Kształt:

Pęta kiełbasy o średnicy ok. 30 cm, jednostronnie skręcone, na przekroju okrągłe lub owalne.

Rozmiar:

Pojedynczy wianek o średnicy ok. 30 cm, średnica plastra 25-30 mm.

Barwa:

Od jasnobrązowej do ciemnobrązowej, na przekroju barwa mięsa różowo-kremowa, z wyraźnymi kawałkami jasnego schabu.

Konsystencja:

Zwarta, dosyć jędrna, sprężysta.

Smak:

Zapach charakterystyczny dla mięsa mocno wędzonego w naturalnym dymie, lekko słony smak z wyczuwalnym czosnkiem i pieprzem.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Kiełbasa schabowa tradycyjna z Czernichowa wywodzi się z tradycji krakowskich kiełbas krajanych. Kiełbasy te sprzedawane były w okresie międzywojennym w wielu sklepach w Krakowie. W tym okresie sprzedawane były nielegalnie, a masarze sprzedając ją narażali się na konfiskaty i kary. Dopiero po II wojnie światowej nastąpił rozkwit zakładów wędliniarskich, w tym Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Czernichowie, gdzie kiełbasa schabowa produkowana była na większą skalę. Do wyrobu kiełbasy schabowej wykorzystywano krojony ręcznie w kostkę lub rozdrobniony za pomocą szarpaków schab wieprzowy oraz 3 rodzaje mięsa wieprzowego o różnym stopniu rozdrobnienia. Wszystkie rodzaje mięsa mieszano z przyprawami, a po odpowiednim wyrobieniu nabijano w jelita naturalne (wieprzowe lub wołowe). Nabite jelita osadzano na kijach wędzarniczych i wędzono w tradycyjnej wędzarni opalanej drewnem liściastym (w zależności od dostępności – buk, olcha, śliwa, wiśnia, jabłoń). Kiełbasa schabowa, jak i inne wędliny z Czernichowa nie były zbyt długo przechowywane. Z uwagi na ich wspaniałą jakość i niepowtarzalny smak, zaraz następnego dnia były wywożone do Krakowa lub na Śląsk, gdzie były od razu sprzedawane.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}