W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kołocz weselny śląski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2006-08-31 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie śląskim

kołacz kołocz śląski

Wygląd:

Kołocz jest koloru złocistego. Spód i górę kołocza stanowi wypieczone ciasto drożdżowe, wewnątrz znajduje się nadzienie makowe lub serowe (może być mieszane makowo-serowe), górę kołocza zdobi złocista kruszonka (posypka). Zwyczajowo kruszonkę posypuje się cukrem pudrem.

Kształt:

Kształt prostokąta, wielkość zależy od rozmiaru blachy, na której ciasto jest pieczone, grubość kołocza wynosi około 3 cm.

Rozmiar:

Kołocz prostokątny – długość około 50 cm, szerokości 40 cm (wielkość zależy od użytej do wypieku blachy). Krojony na kwadraty o boku 8 cm.

Barwa:

Wypieczony kołocz ma kolor złocisty, na przekroju barwy jasnozłotej z widocznym serowym lub makowym nadzieniem.

Konsystencja:

Ciasto drożdżowe, pulchne, sprężyste z kruchą rumianą, wypieczoną kruszonką.

Smak:

Smak słodki w zależności od nadzienia serowy, makowy. Zapach świeżego pieczywa drożdżowego z kruszonką.

Dodatkowe Informacje:

 

Tradycja:

Informacje dotyczące tradycji kołocza weselnego opisane są w książce Wierzenia, zwyczaje i obrzędy, wydanej przez mieszkankę powiatu raciborskiego panią Kornelię Lach, która od lat 80. prowadzi folklorystyczne badania terenowe na pograniczu polsko-czeskim (śląsko-morawskim). W swojej książce opisuje tradycje obrzędowe związane z kołoczem weselnym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.10.2018 13:27 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
23.10.2018 13:27 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}