W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lepiuchy bodzanowskie

17.05.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-17 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. mazowieckim.

Wygląd                                

Pieróg. W przekroju lekkie wybrzuszenie ukazujące napełnienie farszem

Kształt

Forma półksiężyca z „falbanką”, kształt regularny. Farsz miękko układający się

Wielkość

8cm długości, 5cm szerokości

Barwa 

Ciasto posiada słomkowy kolor, w przekroju widać złociste kawałki cebuli i małe ziarenka maku

Konsystencja

Miękkie, delikatne i elastyczne. Ciasto jest lekkie i puszyste

Smak i zapach

Smak delikatny, przeplatający się zapach cebuli z makiem

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Lepiuchy bodzanowskie są gotowym wyrobem do spożycia. Charakteryzuje je naturalny kształt pieroga, w formie półksiężyca z okalającą go rozpoznawalną „falbanką”.

Historia smaku lepiuchów bodzanowskich i połączenia cebuli z makiem do przygotowania farszu, sięga czasów po II wojnie światowej. Tradycyjny farsz lepiuchów składa się jedynie z cebuli, maku oraz musztardy. Prekursorem farszu cebulowo-makowego była ludność żydowska, która przed i w czasie wojny zamieszkiwała Bodzanów położony w województwie mazowieckim. W tradycyjnej kuchni żydowskiej do przyrządzania wielu potraw wykorzystywano właśnie cebulę oraz mak. Połączenie żydowskich smaków z charakterystycznym polskim pierogiem, dało początek potocznej nazwie pierogów „lepiuchy bodzanowskie”.

Przygotowanie lepiuchów nie wymaga dużych nakładów finansowych, a wykonywane są przede wszystkim z lokalnych produktów. Do wytworzenia pierogów wykorzystywana jest lokalna mąka z młyna w Wilkanowie. Do wyrobu tego produktu używane są jaja wiejskie z pobliskich gospodarstw, cebula z upraw lokalnych rolników oraz mak. W pierwszym etapie przygotowania pierogów wsypuje się mąkę do miski, dodaje olej, szczyptę soli oraz gorącą wodę. Mąkę chwilę się zaparza, po czym wyrabia ciasto. Następnie na rozwałkowanym cieście, wykrawane są kółka wypełniane farszem. Do przygotowania tradycyjnego farszu dusi się cebulę pokrojoną w kostkę, do której dodaje się śladową ilość maku. Farsz przyprawiany jest solą, pieprzem oraz majerankiem. Po odcedzeniu farszu z nadmiernej ilości wydzielonego soku dodaje się musztardę.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.05.2019 11:59 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
20.05.2019 11:59 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}