W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Maliny z Brzeznej

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2015-01-16 W kategorii Warzywa i owoce W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Owoc złożony, który w zależności od gatunku i odmiany cechuje się różną wielkością, kształtem, barwą oraz siłą zrośnięcia z dnem kwiatowym.

Kształt:

Kształt owoców jest kulisty, owalny, stożkowy lub wydłużony.

Rozmiar:

W zależności od gatunku i odmiany, jak również warunków uprawy, owoce malin mogą mieć różną wielkość – od drobnoowocowych do wielkoowocowych.

Barwa:

Barwa owoców uzależniona jest od gatunku i odmiany, może być czerwona, żółta lub czarna.

Konsystencja:

Malina należy do owoców miękkich.

Smak:

Owoce maliny są aromatyczne, soczyste i smaczne. Wykazują smak od kwaskowatego do słodkiego i mają swoisty zapach.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Polska od kilku lat zajmuje czołowe miejsce w produkcji malin. W 2013 r. wg danych GUS osiągnięto wynik 100 tys. ton. Osiągnięcie tak wysokiego poziomu produkcji możliwe było dzięki wprowadzeniu do uprawy odmian przystosowanych do wzrostu i uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Polski, pionierski program hodowli twórczej i zachowawczej maliny powstał z inicjatywy znanego i cenionego na całym świecie hodowcy – dr inż. Jana Danka. Został on zapoczątkowany w 1979 roku w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym w Brzeznej, należącym do ISK w Skierniewicach i trwa do dnia dzisiejszego. Głównym kierunkiem hodowli od początku lat 80-tych była malina tradycyjna owocująca na pędach dwuletnich, a także malina owocująca na pędach jednorocznych, tj. jesienna lub powtarzająca owocowanie. Już pierwsza dekada hodowli przyniosła sukcesy w postaci cennych odmian cieszących się uznaniem w kraju i zagranicą. Należały do nich następujące odmiany: Beskid – malina tradycyjna o silnym wzroście i średnio późnym terminie owocowania, dużych lub średnich, wydłużonych owocach, barwy czerwonej z połyskiem; Litacz – krzew o silnym wzroście, wcześnie owocujący, owoce są średniej wielkości, o kulistym kształcie, czarne, z silnym omszeniem; Polana – odmiana powtarzająca owocowanie, lecz owocująca głównie na jednorocznych pędach, plenna, owoce duże lub średniej wielkości, żywoczerwone, z połyskiem; Laszka – odmiana tradycyjna o wczesnym terminie owocowania, dużych lub bardzo dużych owocach, wydłużonych, barwy żywoczerwonej, z niewielkim omszeniem; Nawojka – malina tradycyjna o dużych lub średnich owocach, szeroko stożkowatych lub kulistych, czerwonych, nieco omszonych; Poranna Rosa – charakteryzuje się kulistymi, średniej wielkości owocami barwy żółtej. Jest to odmiana powtarzająca owocowanie. Lata 90-te to kolejne sukcesy SZD z Brzeznej owocujące powstaniem nowych odmian malin. Polska hodowla maliny jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć w Europie. Odmiany te od kilkunastu lat cieszą się powodzeniem, zarówno wśród amatorów, jak również plantatorów, a odmiana Polana znajduje się w czołówce odmian najczęściej uprawianych w świecie. Dowodem dużego powodzenia odmian malin z Brzeznej są liczne artykuły w czasopismach branżowych i naukowych, jak również portalach internetowych, zarówno polskich jak i zagranicznych, gdzie są one opisywane i polecane.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:18 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:18 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}