W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mętkowska marchwionka

09.06.2020

W dniu 9 czerwca 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „mętkowska marchwionka"

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Kremowa zupa z widocznymi kawałkami marchewki

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje

Wielkość

Zależna od wielkości naczynia

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Kremowo-pomarańczowa

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Płynna, gęsta, wyczuwalne kawałki marchwi

Smak i zapach

Smak mleczny z wyraźną, sodką nutą

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

            W województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim w położonym nad Wisłą Mętkowie, od ponad stu lat gospodynie wykorzystują korzeń marchwi jako główny składnik do sporządzenia regionalnej zupy nazywanej marchwionką. Nazwa potrawy zaczerpnięta została z miejscowej gwary. „(…) codzienne życie mieszkańców wsi Mętków w gminie Babice wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Ludzie utrzymywali się głównie z rolnictwa, odżywiali się wszystkim to co urodziła ziemia. Tym samym codzienne pożywienie było o wiele uboższe, niż to które dziś sobie serwujemy. Podstawowymi produktami żywnościowymi były ziemniaki, kapusta, warzywa, wszelkie zboża i ich przetwory, groch, fasola, mleko i jajka (…)” – Pierzchała Dudek, „Miejsca Ludzie Wspomnienia”, 2014, str. 3.

            Tradycyjna mętkowska marchwionka przygotowywana jest w regionie gminy Babice we Wsi Mętków do dnia dzisiejszego. Receptura i sposób przygotowania zupy nie zmieniła się od lat. Dawniej marchwionkę sporządzano w dni powszednie i jak wspominają mieszkańcy wsi: „wszystkie potrzebne do jej przygotowania produkty były na polu, w ogródku i we własnym gospodarstwie”.

            Do przygotowanie marchwionki potrzeba: pół kilo marchwi, trzy szklanki wody, dwie szklanki tłustego mleka (najlepiej prosto od krowy), szczypta soli oraz szczypta cukru.  Sporządzenie potrawy rozpoczyna się od dokładnego umycia, obrania i pokrojenia w drobną kostkę lub krążki marchwi. Pokrojoną marchew gotuje się do miękkości, w osolonej wodzie przez około 30-40 minut (czas gotowania zależy od tego, czy marchew jest stara czy młoda). Gdy marchew jest miękka dodaje się mleko a całość gotuje się jeszcze przez około 10 minut do momentu, aż zupa nabierze kremowo-pomarańczowej barwy. Do gotowej marchwionki można dodać szczyptę cukru. Zupa powinna być bardziej słodka niż słona. Gotowe danie podawane jest z utłuczonymi ziemniakami.

            Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich Mętkowianki chętnie częstują mętkowską marchwionką podczas regionalnych imprez plenerowych takich jak dożynki. W 2015 roku gospodynie zachęcały do degustacji publiczność XXI Konkursu Potraw Regionalnych „Przy chłopskim stole”, organizowanego w Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie.

{"register":{"columns":[]}}