W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miód leśny z Biernatki

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-05-11 W kategorii Miody W województwie woj. pomorskim

Wygląd:

Miód leśny to produkt nektarowo-spadziowy. Płynny po odwirowaniu, stopniowo krystalizuje tworząc krupiec, który jest nieprzezroczysty.

Kształt:

Płynna patoka po odwirowaniu przybiera kształt naczynia.

Rozmiar:

Barwa:

Barwa od jasnożółtej (wiosna) po ciemnobrązową, przechodząca też w ciemnozieloną – w zależności od rodzaju pożytku leśnego. Po skrystalizowaniu na przekroju posiada powierzchnię matową.

Konsystencja:

Miód występuje w postaci płynnej z różną zawartością krystalizujących grudek. Po skrystalizowaniu przybiera konsystencję masy – tzw. krupca. W dotyku lepki.

Smak:

Smak słodki, uzależniony od rodzaju pożytku – od łagodnego po ostry – czasem z posmakiem goryczy. Zapach aromatyczny o różnej intensywności. Najbardziej łagodny zapach ma miód ze zbioru wiosennego, a najbardziej ostry z dominantą wrzosu. Obie cechy – smak i zapach zależą od ilości i rodzaju olejków roślinnych, kwasów organicznych i barwników roślinnych.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Miód jest znany człowiekowi od tysięcy lat jako środek spożywczy i lek używany w medycynie ludowej. Miód leśny z Biernatki to miód dziki, nie rolniczy, stosowany w domowej medycynie jako środek podwyższający odporność organizmu oraz przy chorobach górnych dróg oddechowych i przeziębieniach. Miód ten różni się smakiem w zależności od okresu zbioru, a pozyskiwany jest zarówno z nektaru jak i spadzi.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:18 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:18 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}