W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miodówka ryterska

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2015-12-16 W kategorii Napoje W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Klarowna, jasnożółta ciecz.

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od wielkości naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Jasnożółta, przezroczysta.

Konsystencja:

Płynna, rzadka.

Smak:

Charakterystyczny dla wyrobów alkoholowych z dominującym zapachem pomarańczy, lekko słodki, wyczuwalny miód oraz przyprawy korzenne.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

W okolicach Rytra istnieją znakomite warunki do hodowli pszczół. Lasy tej części Beskidu Sądeckiego charakteryzuje różnorodność drzew iglastych i liściastych oraz kwietnych łąk. Szacuje się, że jest tu około 250 rodzin pszczelich. Od ponad czterdziestu lat w Rytrze wyrabia się miodówkę ryterską, mającą powtarzalny, ustabilizowany bukiet smakowo-zapachowy. Dawniej miodówka nie była wódką okazyjną, np. przygotowywaną specjalnie na wesela lub inne uroczystości. Każdy pszczelarz przygotowywał ją na własny użytek, do częstowania gości, a niewielkie ilości na sprzedaż. Miodówkę wyrabiali tylko pszczelarze, ponieważ zarabiali na sprzedaży miodu, więc było ich stać także na zakup spirytusu. W celu przygotowania miodówki ryterskiej należy podgrzać na wolnym ogniu 1,5 kg miodu – po równo spadziowego, lipowego i wielokwiatowego. W międzyczasie wlać do niego 3 l zagotowanej źródlanej wody i całość doprowadzić do wrzenia. Należy przy tym uważać, aby nie przegrzać miodu, gdyż spowodowałoby to niekorzystną zmianę jego koloru, a tym samym zmianę koloru i smaku gotowego wyrobu. Mieszając zatrzymać gotowanie i wsypać ziele angielskie, gałkę muszkatołową, cynamon, cukier waniliowy (w określonych proporcjach), a następnie całość odstawić do wystudzenia w temperaturze pokojowej. Następnie roztwór przecedzić przez gęste sito, aby oddzielić zawiesinę i dodać do niego 2 l spirytusu, aby uzyskać moc alkoholu około 38%. Zlać mieszankę do dymionów. Na drugi dzień dodać skórkę pomarańczową bez warstwy miękkiej. Po 24 godzinach ponownie przecedzić mieszankę przez gęste sito i zlać do dymionów. Całość odstawić do leżakowania na minimum 3-4 tygodnie. Miodówka im dłużej leżakuje, tym jest bardziej klarowna. Następnie rozlewa się ją do butelek i etykietuje. Miodówka ryterska obecnie jest bardzo znana i stała się produktem promocyjnym w Rytrze.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:25 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:25 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}