W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obwarzanek pobiedrski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-10-14 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Nieduży, owalny wyrób cukierniczy, z owalnym otworem w centralnej części, dobrze wypieczony, posypany ziarenkami maku. Od spodu płaski, od góry lekko wyrośnięty.

Kształt:

Z zewnątrz i na przekroju przyjmuje formę owalną z charakterystycznym owalnym otworem w centralnej części.

Rozmiar:

Wymiary obwarzanka pobiedrskiego uzależnione są od indywidualnych preferencji. Zazwyczaj przeciętna średnica wynosi około 6 cm, wysokość od 1,5 cm do 2 cm, średnica otworu około 2 cm.

Barwa:

Złotobrązowa, w przekroju żółta.

Konsystencja:

Półkrucha, w dotyku lekko twarda.

Smak:

Umiarkowanie słodkie, delikatne i maślane.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Obwarzanki pobiedrskie znane są na terenie Sosnowiec od ponad 100 lat – najdawniejsze pisemne wzmianki o tym produkcie pochodzą z początku XX wieku. Nazwa obwarzanka pobiedrskiego pochodzi od pierwotnego miejsca jego sprzedaży – wsi Pobiedr, od XIX w. stanowiącej część wsi Paszkówska. W Pobiedrze, dzięki przywilejowi Cesarza Franciszka II Habsburga (pierwszego cesarza Austrii, znanego także jako Franciszek I) z 1811 roku, organizowano jarmarki, na których sprzedawano m.in. obwarzanki. Jarmarki odbywały się wokół miejscowego kościoła i organizowano je z okazji świąt kościelnych. Trwały zazwyczaj od jednego, dwóch dni nawet do dwóch tygodni. Były znane w całej okolicy – przyjeżdżali na nie mieszkańcy także z innych miejscowości. Na przestrzeni lat zaprzestano wprawdzie organizowania jarmarków w Pobiedrze, jednak tradycja wypieku obwarzanków była kontynuowana w domach i przetrwała do dnia dzisiejszego. Po II wojnie światowej obwarzanki pobiedrskie stanowiły raczej przysmak pieczony przy okazji świąt i odpustów, będących okazją do spotkań rodzinnych – nie były wypiekiem codziennym. Dla niektórych gospodyń pieczenie obwarzanków, a potem ich sprzedaż były natomiast źródłem dodatkowego dochodu. Obecnie obwarzanki wciąż są wypiekane przez gospodynie jako poczęstunek na rodzinne uroczystości i święta doroczne. Okazją do przypomnienia tradycji wypieku obwarzanka na tych terenach oraz do jego wypromowania jako wyjątkowego produktu lokalnego było otwarcie w 2013 roku Nowego Rynku w Pobiedrze i zorganizowanie towarzyszących otwarciu Targów Regionalnych. Dzięki temu wydarzeniu powrócono do dawnej tradycji organizowania jarmarków i sprzedaży na nich m.in. obwarzanków pobiedrskich. Głębokie zakorzenienie w tradycji lokalnej obwarzanków pobiedrskich i niezmienność receptury są gwarancją otrzymania produktu charakteryzującego się najwyższą jakością, wyjątkowym smakiem i zapachem, a ich promocja na różnych wydarzeniach – także poza granicami gminy, pozwala utrwalić najdawniejszą tradycję regionu.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}