W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pieróg z kaszy gryczanej

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-07-19 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Pieróg z farszem z kaszy gryczanej pieczony na blasze.

Kształt:

Prostokątny.

Rozmiar:

W zależności od rozmiarów blachy, najczęściej długość 25-30 cm, wysokość około 10 cm.

Barwa:

Brązowa skórka, w środku nadzienie barwy ciemnej.

Konsystencja:

Stała, sprężysta w dotyku.

Smak:

Kaszy gryczanej.

Tradycja:

Gmina Kuryłówka położona jest na prawym brzegu Sanu, na krańcach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Teren ten charakteryzuje się znacznym potencjałem przyrodniczym i rolniczym. Produkty uprawiane na tych terenach to głównie zboża, w tym kasze, wykorzystywane do przyrządzania wielu potraw na bazie starych receptur. Jedną z takich potraw przygotowywanych na ww. terenie jest pieróg z kaszy gryczanej. Potrawa ta gościła na stołach w gminie Kuryłówka zazwyczaj w okresie różnych świąt, wesel, odpustów i innych uroczystości rodzinnych. Sposób przygotowania pieroga jest bardzo pracochłonny. Najpierw „należy ugotować na miękko całe ziemniaki, dodać surową kaszę i wymieszać, odstawić w ciepłe miejsce, żeby kasza popękała i się zaparzyła. Widać, że jest zaparzona, kiedy robi się gruba i trochę bielsza. Potem dodaje się śmietanę, jaja, masło, ser, słoninę przesmażoną z cebulą na skwarki, doprawia solą i pieprzem. Masę przekłada się do blaszki wysmarowanej masłem i piecze trochę ponad 1,5 godziny w dość dobrze nagrzanym piekarniku, a dawniej w piecu chlebowym” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Dąbrowicy). Pieróg z kaszy gryczanej może być przygotowywany zarówno z wierzchnią skórką jak i bez i spożywany na ciepło bądź na zimno. Przeważnie kroi się go na kromki podobnie jak chleb i zjada samego lub też z dodatkiem masła popijając herbatą lub kawą z mlekiem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 14:21 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 14:21 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}