W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polewka/polywka/zupa z maślanki

03.03.2020

W dniu 2 marca 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „polewka/polywka/zupa z maślanki” (woj. opolskie).

zupa z maślanki

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)

Zawiesista zupa, z widocznymi tłuczonymi ziemniakami, okraszonymi podsmażoną cebulką

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia

Wielkość

W zależności od wielkości naczynia

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Biała lub lekko żółta, w zależności od barwy ziemniaków

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Płynna, zawiesista

Smak i zapach
Słodko-kwaśny, z wyraźnym posmakiem maślanki 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego


Dawniej, w województwie opolskim niemal w każdym gospodarstwie wiejskim wyrabiano śmietanę, masło, sery czy maślankę. 
Polewka z maślanki jest charakterystyczną śląską potrawą, która była podstawowym daniem spożywanym głównie na śniadanie, a w zależności od zamożności rodziny podawano ją z omastą lub bez niej. W XIX i na początku XX wieku polewka z maślanki stanowiła synonim śląskiej biedy, gdyż niejednokrotnie była jednym posiłkiem spożytym przez cały dzień, w myśl zasady „co rano, to i na połednie”. 
Zofia Szromba-Rysowa w pozycji pt. „Pożywienie ludności wiejskiej na Śląsku”, wspomina o zupie z maślanki: „Polewki gotowane były najczęściej z mąki sypanej na wrzącą wodę, mleko lub maślankę (…)”. Informacje o tradycji sporządzania śląskich polewek znajdują się również w pozycji pt. „Dobry żur, kiej w nim szczur”, autorstwa dr Doroty Świtała-Trybek: „(…) „polewka” jadana chętnie przez ludzi starszych, sporządzana z wody i maślanki lub kwaśnego mleka, zaklepana mąką i podawana z całymi ziemniakami”, (str. 31).  
Do sporządzenia tradycyjnej śląskiej zupy postnej potrzebny jest 1 litr swojskiej, wiejskiej maślanki, pół litra mleka lub wody, dwie łyżki mąki pszennej, sól, pieprz, kilka ziemniaków, pięć łyżek masła oraz jedna cebula. 
Do dnia dzisiejszego w wielu wiejskich domach, w województwie opolskim przygotowywana jest zupa z maślanki na obiad lub na kolację. Polewkę podaję się najczęściej z ugotowanymi, tłuczonymi ziemniakami, okraszonymi masłem i podsmażoną cebulą,  ziemniakami pokrojonymi w plasterki bądź z chlebem i jajkiem. Plewka z maślanki jest potrawą smaczną i pożywną. 

{"register":{"columns":[]}}