W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc finansowa dla zakładów przetwórstwa produktów rybnych

Wniosek o dofinansowanie

Pytania i odpowiedzi

Pytanie 1.

Jesteśmy przedsiębiorstwem, które prowadzi tzw. pełną księgowość. W związku z bardzo dużą ilością faktur, zwracam się z zapytaniem - czy możliwe jest udokumentowanie rocznych przychodów netto poprzez przedstawienie dokumentów księgowych innych niż faktury - np. sprawozdań finansowych?
Rozporządzenie wykonawcze (rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 21 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej na realizację operacji w ramach Priorytetu 5. Wspieranie obrotu i przetwarzania, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” stanowi, że roczny przychód netto ustala się na podstawie dokumentów księgowych, nie precyzując przy tym katalogu dokumentów, jakie należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie. W związku z tym, to na Wnioskodawcy spoczywa obowiązek udokumentowania i potwierdzenia w niebudzący wątpliwości sposób wielkości rocznych przychodów netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa uzyskanych z wykonywania działalności gospodarczej związanej z działalnością PKD 10.20.Z. Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków.
Odpowiadając wprost na powyższe zapytanie, należy stwierdzić, że w przypadku podmiotu gospodarczego, który prowadzi tzw. pełną księgowość, co do zasady, możliwe wydaje się udokumentowanie rocznego przychodu netto poprzez przedstawienie zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych za rok 2020 (rachunek zysków i strat) wraz z zakładowym planem kont dla roku 2020, na podstawie którego prowadzona jest ewidencja operacji gospodarczych, w tym związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną w ramach kodu PKD 10.20.Z i wyciągiem z księgi głównej dla konta przypisanego do przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa i akwakultury wytworzonych w ramach kodu PKD 10.20.Z dla roku 2020, prezentującym wartość tych przychodów w roku 2020.
Wskazanym jest, by w wyciągu z księgi głównej zawarte zostały następujące informacje:
•    numer faktury, transakcji, operacji,
•  data wystawienia dokumentu,
•  wartość netto poszczególnych faktur,
•  nazwę sprzedanych produktów/ towarów/ wyrobów,
•  ilość poszczególnych produktów.
Należy pamiętać, że wyciąg z księgi głównej powinien zawierać tylko zapisy księgowe związane z działalnością gospodarczą w ramach kodu PKD 10.20.Z.
W przypadku wątpliwości dotyczących składanych dokumentów księgowych (innych niż same faktury) Agencja zastrzega sobie jednak możliwość poproszenia o dostarczenie dokumentów źródłowych w postaci faktur ujętych w przedkładanych zestawieniach faktur, wyciągach z księgi głównej, dotyczących sprzedaży wyrobów związanych z PKD 10.20.Z.
Wszystkie powyższe dokumenty powinny być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownika jednostki.

Pytanie 2.
Jestem indywidualnym przedsiębiorcą (osoba fizyczna) i rozliczam się w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów. Jakie dokumenty powinienem przedłożyć na potwierdzenie rocznych przychodów netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa uzyskanych z wykonywania działalności gospodarczej związanej z działalnością PKD 10.20.Z. Przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków?
Jak wskazano w odpowiedzi na wcześniejsze pytanie rozporządzenie wykonawcze nie precyzuje katalogu dokumentów księgowych, jakie należy dołączyć do wniosku o dofinansowanie, pozostawiając Wnioskodawcy dowolność, jeśli chodzi o udokumentowanie rocznych przychodów netto. Mogą to być m.in.:
•  kopie faktur dokumentujących przychody uzyskane z tytułu sprzedaży produktów wytworzonych w ramach kodu PKD 10.20.Z za rok 2020, lub
•  wydruki podsumowania Podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów za rok 2020 wraz z zestawieniem faktur za rok 2020, np. w postaci zestawienia obrotów za rok 2020 w ramach kodu PKD 10.20.Z przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków, zawierający następujące dane: nr dokumentu (nr faktury), data wystawienia, odbiorcę, wartość netto, nazwy produktów/wyrobów, ilość oraz cena jednostkowa.
Wszystkie powyższe wydruki powinny być podpisane przez osobę, której powierzono prowadzenie Podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz kierownika jednostki.
Niemniej jednak, w przypadku, gdy z przedłożonych dokumentów nie będzie możliwe jednoznaczne potwierdzenie przedstawionego we wniosku o dofinansowanie rocznego przychodu netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa lub akwakultury, wówczas Agencja podczas oceny wniosku wezwie do złożenia wyjaśnień lub przedłożenia dodatkowych dokumentów księgowych.

Pytanie 3.
Czy możliwym jest otrzymanie wsparcia dla przedsiębiorstwa, które w roku 2020 nie prowadziło działalności przez cały ten rok, tj. rozpoczęło działalność w czerwcu 2020 r. i od tego miesiąca osiągało przychody ze sprzedaży produktów rybnych?
Zgodnie z rozporządzeniem wsparciem objęte są zakłady przetwórstwa rybnego, które w 2020 roku prowadziły działalność. Przepisy rozporządzenia nie wskazują, by warunkiem przyznania pomocy było prowadzenie przez cały ten rok działalności w zakresie przetwarzania produktów rybnych. Pomoc w takim przypadku zostanie wyliczona na podstawie osiągniętych przychodów netto ze sprzedaży produktów rybołówstwa i akwakultury w okresie, w którym prowadzona była działalność.

Pytanie 4.
Czy do rocznych wartości przychodów netto z tytułu sprzedaży produktów rybołówstwa lub akwakultury wlicza się przychody uzyskane z tytułu sprzedaży produktów niewytworzonych w zakładzie wnioskodawcy?
Wartość wsparcia obliczana jest na podstawie osiągniętych przychodów wyłącznie z tytułu sprzedaży produktów wytworzonych lub przetworzonych w zakładzie Wnioskodawcy w ramach kodu PKD 10.20.Z. Do przychodów stanowiących podstawę do wyliczenia kwoty wsparcia nie wlicza się przychodów osiągniętych z tytułu sprzedaży produktów wyprodukowanych w zakładach trzecich, które w zakładzie wnioskodawcy nie zostały przetworzone, a jedynie podlegały dalszej odsprzedaży, oraz nie wlicza się przychodów osiągniętych ze sprzedaży produktów nieprzetworzonych (ryby świeżej).

Pytanie 5.
Na jakiej podstawie będzie wypłacana pomoc?
W wyniku pozytywnej weryfikacji złożonego wniosku o dofinansowanie podpisywana będzie z ARiMR umowa o dofinansowanie i na jej podstawie wypłacane będą środki finansowe.

Pytanie 6.
Czy składając wniosek o dofinansowanie w zakresie wsparcia w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury niezbędnym jest udokumentowanie i potwierdzenie poniesionych kosztów w związku z tymi działaniami wojennymi?
Rozporządzenie wykonawcze na żadnym etapie procesu udzielania wsparcia nie nakłada obowiązku dokumentowania poniesienia dodatkowych kosztów w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury.
Beneficjent zobowiązany jednak będzie do przechowywania dokumentów związanych z przyznaną pomocą finansową przez 5 lat od dnia wypłaty pomocy finansowej oraz umożliwienia, w trakcie realizacji operacji oraz przez 5 lat od dnia wypłaty pomocy finansowej, przedstawicielom Agencji, ministra właściwego do spraw finansów publicznych, ministra właściwego do spraw rybołówstwa, Komisji Europejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz innych podmiotów upoważnionych do wykonywania czynności kontrolnych, dokonania audytów i kontroli dokumentów związanych z realizacją operacji i wykonaniem obowiązków po zakończeniu realizacji operacji, lub audytów i kontroli w miejscu realizacji operacji lub siedzibie beneficjenta.

Pytanie 7.
Jakie dane lub dokumenty są wystarczające do tego, żeby uznać, że wykonuję działalność gospodarczą w zakresie przetwarzania produktów rybnych?
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym lista załączników do wniosku o dofinansowanie nie wskazuje na konieczność dostarczania przez Wnioskodawców odpowiednich załączników. Niemniej jednak potwierdzenie, czy dany podmiot prowadzi działalność w zakresie przetwarzania produktów rybołówstwa i akwakultury odbywać się będzie na podstawie informacji i danych we wniosku o dofinansowanie, w tym także na podstawie oświadczenia zawartego we wniosku o dofinansowanie. Dane we wniosku o dofinansowanie będą weryfikowane i potwierdzane przez ARiMR na podstawie dostępnych systemów informatycznych oraz w ogólnodostępnych bazach np. CEiDG, KRS, rejestr zakładów objętych nadzorem przez powiatowych lekarzy weterynarii.

 

{"register":{"columns":[]}}