W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rejbak kurpiowski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-02-27 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Placek ziemniaczany z chropowatą skórką oraz widocznymi skwarkami na przekroju.

Kształt:

Najczęściej prostokątny, w zależności od kształtu blachy chlebowej.

Rozmiar:

Blachy chlebowe najczęściej o wymiarach 25x40x5,5 cm. Wielkość jednorazowej porcji ok. 5 kg.

Barwa:

Brązowa przechodząca w złotobrązową skórkę na wierzchu, na przekroju od jasnoszarej do ciemnoszarej.

Konsystencja:

Stała, zwięzła, wewnątrz wilgotna, trochę kleista. Skórka krucha i chrupiąca.

Smak:

Słodkawo-słony, z wyczuwalnym pieprzem, tłustymi skwarkami i majerankiem.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Kurpiowszczyzna to region leżący w północno-wschodniej części Mazowsza. Zajmuje obszary należące do trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Mieści się na terenie Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Mieszkańcy – Kurpie zasiedlili te tereny na przełomie XV i XVI wieku. W tamtych czasach sami siebie nazywali „Puszczakami”, dopiero później zaczęto ich nazywać Kurpiami, od kurpsi – butów wyrabianych z lipowego łyka. Kurpie stworzyli, przez wieki, niepowtarzalną barwną kulturę, obejmującą obyczaje, budownictwo, rękodzieło, śpiew i taniec oraz część kultury materialnej – jadło i zwyczaje żywieniowe. Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne regionu Kurpiowszczyzny, uprawiano tam głównie żyto, grykę i ziemniaki. Kuchnia opierała się na surowcach lokalnych, m.in. uprawianych tam kartoflach (ziemniakach), z których przyrządzano placki kartoflane zwane rejbakami. Pierwowzorem rejbaka były kluski rejbaki, które swoją nazwę wzięły od procesu tarcia kartofli na ciasto, czyli po kurpiowsku rejbowania, przy pomocy rejbaśki. Proces przygotowania ciasta był taki sam jak na rejbaki, dochodził tylko tłuszcz ze skwarkami, który w kluskach służył do polewania już ugotowanych klusków. W rejbaku tłuszcz ze skwarkami dodawało się do ciasta przed pieczeniem. Do rejbaka, oprócz tłuszczu ze skwarkami, można dodawać różne dodatki, np. podsmażaną kiełbasę. Efekt końcowy zawsze jest ten sam, w którym dominuje smak i zapach pieczonej masy kartoflanej. Rejbak jest gotowy do spożycia zaraz po upieczeniu, można podawać go z ogórkiem, kapustą kiszoną lub zsiadłym mlekiem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}