W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rosół z kostką z kaszki mannej

10.11.2022

W dniu 7 listopada 2022 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „Rosół z kostka z kaszki mannej”.

Rosół z kostką z kaszki mannej

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                   

Płyn klarowny z niewielkimi oczkami tłuszczu na powierzchni z kostkami z kaszy mannej oraz z dodatkiem warzyw, pokrojonych podrobów z serc i żołądków i przypraw.

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Kształt naczynia w którym jest podawany

Wielkość

Wielkość w zależności od wielkości talerza

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Barwa bursztynowa, klarowna

Konsystencja „wrażenie w dotyku”

Płynna, po zastygnięciu galaretowata. Kasza manna gęsta, kleista a podroby miękkie i delikatne.

Smak i zapach

Charakterystyczny dla wywarów mięsno-warzywnych, lekko słodkawy, aromatyczny i delikatny. Kasza lekka i delikatna.

 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego  

Rosół to najbardziej popularna i stara potrawa domowej kuchni polskiej. Z jednej strony to podstawa dla przyrządzania innych zup, sosów i dodatków, znana i stosowana w kuchniach całego świata, a z drugiej samodzielna potrawa lub wręcz cały posiłek.

Tradycyjny rosół podawany w lubelskich domach to zupa odświętna, niedzielna, przy której skupiała się cała rodzina od wczesnej wiosny do ostatnich dni zimy. Podawany jest na różne sposoby z własnoręcznie gniecionym makaronem, z ziemniakami lub z kostką z kaszki mannej. Kaszka była zawsze kalorycznym i białkowym uzupełnieniem rosołu jak również w wielu przypadkach była podstawowym składnikiem sporządzania miejscowych potraw i ich dodatkiem. Rosół przygotowywany z trzech rodzajów mięs: kury, kaczki i wołowiny jest bardzo powoli gotowany, z dużą ilością warzyw oraz przypraw i wykończona dodatkiem – kostką z kaszki mannej. Ważnym elementem tego rosołu jest ten specyficzny smak który zawdzięczamy kostce z kaszki mannej.  

Historia „Rosołu z kostką z kaszki mannej” wiąże się z bełżyckim młynem, który został zbudowany przez Czesława Kasperskiego w 1933 r. Pierwotnie młyn poruszany był maszyną parową opalaną drewnem, następnie został przekształcony na elektryczny, działał ok. 80 lat. W posiadaniu właścicieli są liczne archiwalne zdjęcia i dokumenty z czasów działalności młyna. Zachowane są również urządzenia młyńskie do mielenia mąki i sprzęty. Królowa polskich zup w tej postaci jako tradycyjny produkt jest dzisiaj serwowana w każdą niedzielę w wielu domach.

{"register":{"columns":[]}}