W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy polsko-wietnamskie

17.03.2022

Współpracy Polski z Wietnamem w obszarze rolnictwa dotyczyła wideorozmowa wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu Le Minh Hoan. W czwartkowym spotkaniu, zainicjowanym przez stronę polską, uczestniczył również sekretarz stanu w MRiRW Lech Kołakowski.

Sekretarz stanu L. Kołakowski oraz wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi H. Kowalczyk

Relacje dwustronne w dziedzinie rolnictwa

Wicepremier Kowalczyk podkreślił znaczenie współpracy polsko-wietnamskiej w dziedzinie rolnictwa. Zaznaczył, że Wietnam jest dla Polski bardzo ważnym partnerem wśród krajów azjatyckich. Podziękował także ministrowi Le Minh Hoan za dotychczasowy konstruktywny dialog w sprawach dostępu dla polskich artykułów rolno-spożywczych do rynku wietnamskiego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wietnamu wyraził nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy z Polską w obszarze rolnictwa. Wskazał ponadto na duży potencjał współpracy międzyregionalnej w kontekście członkostwa Polski w UE a Wietnamu w ASEAN.

Powołanie grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa

W celu dalszego wzmacniania relacji, a jednocześnie ułatwienia wzajemnych kontaktów, podczas wideorozmowy została oficjalnie powołana polsko-wietnamska grupa robocza ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Spotkaniom w ramach tego formatu będą współprzewodniczyć wiceministrowie rolnictwa obu krajów. Koordynatorem prac grupy po stronie polskiej będzie sekretarz stanu w MRiRW Lech Kołakowski.

Wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi

Jak wspomniał wicepremier Kowalczyk, Wietnam jest istotnym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. W 2021 r. wartość eksportu rolno-spożywczego na rynek wietnamski wyniosła ponad 143 mln EUR. Możliwości współpracy gospodarczej w tym zakresie nadal nie są w pełni wykorzystane, a Polska odnotowuje ujemne saldo w wymianie handlowej.

MRiRW jest zainteresowane poszerzaniem asortymentu towarów eksportowanych do Wietnamu, w tym m.in. zakończeniem procedur zatwierdzających dla mięsa wołowego i owoców borówki.

Obie strony wskazały na potrzebę podejmowania działań na rzecz intensyfikacji wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi oraz wspierania kontaktów pomiędzy polskimi i wietnamskimi przedsiębiorcami.

Rozmowy z Ambasadorem Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce

Sprawy poruszone podczas wideorozmowy szefów resortów rolnictwa Polski i Wietnamu zostały także omówione podczas spotkania wiceministra Lecha Kołakowskiego z Ambasadorem Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce J.E. Nguyen Hung.

Podczas spotkania rozmówcy skoncentrowali się przede wszystkim na określeniu planów rozwoju współpracy dwustronnej w ramach polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy dziedzinie rolnictwa.

Zarówno wiceminister Kołakowski, jak i ambasador Nguyen Hung podkreślili wielowymiarowość i przyjazny charakter polsko-wietnamskich relacji, które budowane są już od ponad 70 lat. Wiceszef polskiego resortu rolnictwa przypomniał także, że istotnym elementem kontaktów była wizyta w Wietnamie w 2017 r. Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Nawiązując do potencjału gospodarczego obu krajów, a także Umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wietnamem (EVFTA), która weszła w życie w sierpniu 2020 r., rozmówcy wskazywali na perspektywy dalszego wzmacniania kontaktów handlowych, podkreślając że oferty eksportowe obu krajów w zakresie artykułów rolno-spożywczych nie konkurują ze sobą, ale się uzupełniają.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.03.2022 17:46 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
17.03.2022 17:44 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}