W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Singapur: singapurski rynek otwarty dla polskiego mięsa wołowego

25.04.2024

Podczas tegorocznych targów FHA-Food & Beverage (FHA) w Singapurze polski resort rolnictwa i rozwoju wsi reprezentował sekretarz stanu Stefan Krajewski. Wydarzenie było okazją do rozmowy z przedstawicielami singapurskiej administracji o możliwości zwiększenia eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do tego kraju, w szczególności otwarcia singapurskiego rynku dla polskiego mięsa wołowego. Wiceministrowi Krajewskiemu towarzyszyli główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz.

Ceremonia otwarcia polskiego stoiska narodowego na targach FHA Food&Beverage

Polskie wystąpienie na targach FHA

Na polskim stoisku narodowym 18 firm sektora spożywczego prezentowało swoje produkty, takie jak wyroby mięsne i zbożowe, cukiernicze, przetwory owocowe i warzywne, miody, napoje czy produkty ekologiczne. Polskie stoisko na targach FHA przygotował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Singapurscy odbiorcy mogli również zapoznać się z polską ofertą eksportową na stoisku Krajowej Izby Gospodarczej – Centrum Promocji, w ramach programu promocyjnego „Smak Europy”.

Podczas wizyty na targach sekretarz stanu Stefan Krajewski spotkał się z polskimi wystawcami oraz dystrybutorami polskiej żywności w Singapurze. Uczestniczył również w sesji networkingowej z udziałem delegacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Otwarcie rynku singapurskiego dla mięsa wołowego z Polski

Wiceminister Stefan Krajewski spotkał się z dr Tan Lee Kim, dyrektorem generalnym Singapurskiej Agencji Żywności. Efektem rozmów jest otwarcie rynku singapurskiego dla mięsa wołowego z Polski. Podczas spotkania uzgodniono również brzmienie świadectwa zdrowia, które będzie towarzyszyć wysyłkom polskiej wołowiny do Singapuru.

Ta decyzja doskonale wpisuje się w obchody 55. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Singapurem.

Perspektywy rozwoju polskiego eksportu rolno-spożywczego do Singapuru

Delegacja polska spotkała się w środę, 24 kwietnia ze starszą minister stanu w Ministerstwie Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska dr Amy Khor oraz z przedstawicielami singapurskich związków importerów, z przedstawicielami kluczowych dystrybutorów produktów rolno-spożywczych i stowarzyszeń branżowych sektora mięsa, owoców i warzyw. Była to okazja do dyskusji nt. możliwości zwiększenia polskiego eksportu rolno-spożywczego do Singapuru oraz większego udziału Polski w procesie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Singapuru.

Polsko-singapurska wymiana handlowa

Singapur jest jednym z docelowych rynków polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych w regionie Azji i krajach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej ASEAN. W 2023 r. Polska sprzedała do Singapuru żywność za łączną kwotę 36,2 mln euro. Główne produkty eksportowe to: mąka, grysik i granulki z mięsa i podrobów, ryby (12,7 mln euro), jaja ptasie w skorupkach (3,92 mln euro) oraz chleb i pieczywo cukiernicze (2,83 mln euro).

Mięso drobiowe i wieprzowe Polscy przedsiębiorcy mogą eksportować na rynek singapurski na zasadach regionalizacji w zakresie HPAI i ASF.

O targach

Targi FHA Food & Beverage 2024 to największe w regionie Azji Południowo-Wschodniej wydarzenie targowo-wystawiennicze o międzynarodowym znaczeniu. W 70 pawilonach 1500 wystawców reprezentujących ponad 50 krajów i regionów świata promuje towary spożywcze, napoje, innowacje i światowe trendy.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}