W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sodówki mogileńskie

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-04-20 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Niewielkie owalne placki, o nierównej, przyrumienionej powierzchni. Na przekroju porowate.

Kształt:

Zewnętrzny i na przekroju owalny.

Rozmiar:

Z reguły długość ok. 10 cm, szerokość ok. 5 cm, grubość ok. 1,5-2 cm.

Barwa:

Z wierzchu beżowe, jasnobrązowe, miejscami lekko rumiane. Na przekroju szare.

Konsystencja:

Świeżo upieczone placki są średnio pulchne, z miękką miejscami przypieczoną skórką.

Smak:

Smak i zapach świeżego pieczywa razowego.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

W okolicach Mogilna placki z sodą były powszechnym, codziennym pożywieniem. W biednej Galicji, zwłaszcza w mniej urodzajne lata, często ludziom na wsi brakowało chleba, w ubogich domach jedzono go rzadko, tylko na święta. Pożywiano się wtedy plackami pieczonymi na blasze, wyrabianymi wyłącznie z mąki razowej mielonej w żarnach. Biała mąka była rzadko używana, tylko w zamożnych gospodarstwach, a w biedniejszych wyłącznie do wypieków świątecznych lub na uroczystości domowe. Obecnie podstawowymi surowcami do wyrobu sodówek są mąka pszenna razowa, mąka pszenna biała, soda oczyszczona, sól oraz kwaśne mleko. Wszystkie składniki łączy się w misce wyrabiając ciasto ręką, aż osiągnie konsystencję wolną i kleistą – charakterystyczną dla ciasta razowego. Następnie z ciasta formuje się wałek, który kroi się nożem na krążki o grubości 3 cm. Z tak przygotowanych krążków, lepi się ręcznie owalne placki, o grubości 1,5 cm. Placki kładzie się na brzegu rozgrzanej blachy pieca pozostawiając na ok. 5 minut do wyrośnięcia. Kolejno placki przekłada się na środek rozgrzanej blachy i piecze się po 5 minut z każdej strony, do uzyskania złocistobrązowego koloru. Gotowe placki podaje się na ciepło, bez dodatków lub z dodatkami, np. z mlekiem, masłem, masłem czosnkowym, smalcem lub innymi słodkimi jak miód czy przetwory owocowe. Zawinięte w lnianą ściereczkę zachowują świeżość do kilku dni.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}