W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Syrnik z krupami

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-09-11 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Ciasto z charakterystyczną na wierzchu kratą z ciasta oraz krupami z kaszy gryczanej.

Kształt:

Prostokątny lub okrągły.

Rozmiar:

W zależności od użytej formy.

Barwa:

Jasnobrązowa do ciemnozłocistej.

Konsystencja:

Pulchne, wyrośnięte, miękkie.

Smak:

Słodkawy, zapach pieczonego sera.

Tradycja:

Gmina Sieniawa leży w Kotlinie Sandomierskiej, w regionie nazywanym Płaskowyżem Tarnogrodzkim. Obszar ten to rozległa dolina o łagodnych stokach z licznymi stawami i mokradłami, których pochodzenie wiąże się z przemieszczeniem się koryta Sanu, który w przeszłości wędrował dość szeroko, zostawiając ślady w postaci starorzeczy i mokradeł. Syrnik z krupami to tradycyjne ciasto z terenów Sieniawszczyzny. Niegdyś bieda galicyjska zmuszała gospodynie do wymyślenia przeróżnych kombinacji kulinarnych. Przysmaki te musiały być nie tylko zdrowe, smaczne, ale też tanie w przygotowaniu. Ten nietypowy wypiek – syrnik z krupami odtworzony został ze starego zeszytu jednej z mieszkanek Pigan. Na ciasto należy przygotować: mąkę, cukier, masło, proszek do pieczenia. „Składniki trzeba dobrze wymieszać, wyrobić i rozwałkować, a następnie rozwałkowanym plackiem wyłożyć wysmarowaną tłuszczem blaszkę. Z części placka wykrawa się paski na kratkę. Na masę serową trzeba ok. 1,5 kg sera, 10 jaj rozdzielonych od żółtka, prawie całą kostkę masła, trochę mąki ziemniaczanej, odrobinę soli i oczywiście mniej więcej pół szklanki kaszy gryczanej, którą trzeba zaparzyć, a potem wystudzić. Zaparzanie polega na zalaniu kaszy wrzątkiem. Cukier uciera się z żółtkami na gładką masę, stopniowo dodaje zmielony ser i pozostałe składniki oraz część kaszy. Całość należy dokładnie wymieszać i na koniec połączyć z ubitymi na sztywną pianę białkami (ubija się z odrobiną soli). Taką masę można już wylać na podkład z ciasta, na wierzchu robi się kratkę z pasków ciasta, smaruje żółtkiem, a między kratki wsypuje resztę krup” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami wsi Pigany). Sernik należy piec aż do mocnego zarumienienia. Sernik z krupami odróżnia się od innych ciast tym, że zawsze na wierzchu ciasta ma jasnobrązową kratę z ciasta i w tę kratę wrzucone krupy z kaszy gryczanej. Sernik ten jest pulchny, lekki, o ciekawym smaku i zapachu pieczonego sera.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 14:24 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 14:24 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}