W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Syrop z mniszka z Puszczy Mariańskiej

03.09.2021

W dniu 2 września 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Napoje: „syrop z mniszka z Puszczy Mariańskiej” .

syrop z mniszka z Puszczy Mariańskiej

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                    

Płyn o barwie złocistej do brązowej

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia

Wielkość

Zależna od wielkości naczynia

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Złocistobrązowa

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Płyn nieklarowny, dość gęsty, lejący

Smak i zapach

Smak słodki, lekko kwaśny, z lekko cierpkim, charakterystycznym posmakiem
 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Budy Kałki to wieś usytuowana w Gminie Puszcza Mariańska. Większość obszarów leśnych gminy należy do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1986 r., na terenach dawnych Puszczy Bolimowskiej, Korabiewskiej i Jaktorowskiej. Rośnie tu między innymi mniszek pospolity zwany lekarskim. Mniszek kwitnie od wczesnej wiosny do jesieni tworząc na zielonych łąkach żółto-złocisty dywan.

Zerwane kwiaty mniszka najpierw rozkłada się, aby wyszły z nich robaki, a potem zalewa wodą i gotuje przez chwilę. Zazwyczaj do produkcji syropu bierze się 200 albo 400 kwiatów: „200 kwiatów mniszka (nie myć! - w celu usunięcia  robaczków, rozłożyć kwiaty na kilka minut na białym papierze) zalać 1/2 l zimnej wody, zagotować i macerować kwiaty w tej wodzie przez noc.” (J. Schulz, E. Uberhuber „Leki z bożej apteki”, Warszawa, 1987). Następnego dnia po odcedzeniu, otrzymany wywar przecedza się wygniatając kwiaty. Do uzyskanego płynu dodaje się pół kilograma cukru i sok z cytryny. Następnie, płyn gotuje się na małym ogniu bez przykrycia, często mieszając, do uzyskania odpowiedniej gęstości - do konsystencji syropu. Syrop ma być lejący, ale nie za bardzo gęsty. Przygotowany syrop przekłada się w słoiki. Po przestudzeniu powinien być przechowywany w chłodnym i ciemnym miejscu.

Uzyskiwany w ten sposób syrop można przechowywać przez długi czas. Przez lata stosowano go jako środek leczniczy oraz smarowano nim chleb używając go zamiast miodu, o czym świadczy następują fragment książki pt. „Leki z bożej apteki”: „Można nim smarować chleb z masłem. Nadaje się także do wypieku pierników (zamiast miodu) i do sporządzania napojów orzeźwiających, posiada bowiem kwaskowy smak i cieszy oko pięknym bursztynowym kolorem.” (J. Schulz, E. Uberhuber „Leki z bożej apteki”, Warszawa, 1987).

Tereny gminy Puszcza Mariańska z racji położenia oraz licznych rezerwatów i parku krajobrazowego są wolne od zanieczyszczeń, a wytwarzany tu syrop z mniszka ma doskonały smak.

{"register":{"columns":[]}}