W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szynka podstolego z nogą

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2012-03-06 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Wyrób z mięsa wieprzowego – szynki wieprzowej z kością, ze skórą i nogą tylną, trwały, wędzony – parzony z mięsa peklowanego.

Kształt:

Naturalny kształt szynki wieprzowej z nogą.

Rozmiar:

Waga od 4 do 9 kg.

Barwa:

Charakterystyczna dla produktów wędzenia, na przekroju jasno-różowa.

Konsystencja:

Dość ścisła, związanie dobre, krucha, lekko wilgotna.

Smak:

Właściwy dla wyrobów wędzonych i mięsa wieprzowego o charakterystycznym zapachu użytych przypraw.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Podstolice to niewielka miejscowość położona nieopodal Krakowa, w której receptury na wyrób wędlin przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Wyroby głównie dostarczane były do pobliskiego Krakowa. Tradycja handlu zwierzętami związana była z uwarunkowaniami geograficznymi. Na pagórkowatym terenie trudno było o rozległe gospodarstwa rolne przynoszące znaczący dochód, a mieszkając tak blisko Krakowa należało wykorzystywać jego potrzeby, szczególnie zapotrzebowanie na żywność. Niemal do ostatnich lat XX wieku można było spotkać mieszkańców, nie tylko Podstolic, którzy chowali kilka sztuk świń w swoich gospodarstwach. „Urządzając świniobicie jedną sztukę zostawiali dla siebie, a pozostałe sprzedawali rzeźnikom, którzy wyrabiając wędliny sprzedawali je w okolicy lub w pobliskim Krakowie” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Podstolic).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}