W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Truskawka z gminy Puławy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-02-22 W kategorii Warzywa i owoce W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Sadzonki owoców odmian: Honeoye, Darselect, Marmolada (Onebor), Elkat, Florence i Pandora. Większość odmian charakteryzuje zwarty, wzniesiony pokrój. Ulistnienie od jasno do ciemnozielonego, liście błyszczące. Owoce regularne i wyrównane. Skórka błyszcząca lub z lekkim połyskiem.

Kształt:

Stożkowaty, stożkowato sercowy lub sercowato kulisty. Owoce regularne, wyrównane.

Rozmiar:

W zależności od odmiany owoców. Największe truskawki odmiany Darselect osiągają wagę do 150 g.

Barwa:

W zależności od odmiany owoców od jasnopomarańczowej po intensywną, ciemnoczerwoną. Miąższ w przekroju czerwony lub jasnoczerwony z nieco jaśniejszym środkiem.

Konsystencja:

Jędrne i soczyste.

Smak:

Owoce bardzo aromatyczne, w zależności od odmiany od bardzo słodkich (Honeoye) po lekko kwaskowate (Elkat).

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Pierwsze wzmianki dotyczące uprawy truskawek na obszarze Gminy Puławy dotyczą początków XX w. We wspomnieniach mieszkańców gminy można odnaleźć informacje o pierwszych plantacjach zakładanych jeszcze przed I wojną światową, głównie z przeznaczeniem na handel z ludnością żydowską. Wzrost zainteresowania uprawą truskawek na terenie gminy nastąpił w latach 50-tych XX w., na co wpływ miały powstające na Lubelszczyźnie zakłady przetwórcze. Zwiększone zapotrzebowanie na owoce sprawiło, że ich produkcja stała się opłacalna, stając się w wielu przypadkach głównym źródłem utrzymania. Wraz z rozwojem produkcji truskawek usprawniano organizację handlu i dystrybucji. W latach 70-tych Góra Puławska była bazą kontraktacyjną Rejonowej Spółdzielni Ogrodniczej „Ogrodnik” w Nałęczowie, o czym wielokrotnie wzmiankowała ówczesna prasa. Obecnie na terenie Gminy Puławy najwięcej plantacji leży po lewej stronie Wisły na terenie wsi Polesie, Leokadiów, Piskorów, Zarzecze, Janów, Dobrosławów, Kajetanów, Pachnowola i Opatkowice. Także Góra Puławska truskawką stoi, o czym informowały gazety lokalne, np. „Sztandar Młodych”, „Sztandar Ludu”, już w latach 60-tych XX w. Obecnie mały, smakowity owoc ma bardzo duże znaczenie w życiu społeczności lokalnej gminy Puławy, który dostrzegają nie tylko plantatorzy, ale i mieszkańcy oraz samorząd – organizator Święta Truskawki w Gminie Puławy.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:13 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:13 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}