W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Twaróg nadwiślański

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-08-11 W kategorii Produkty mleczne W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Jednolita, zwarta masa twarogowa w całej objętości produktu.

Kształt:

Kostka w kształcie prostopadłościanu.

Rozmiar:

Masa ok. 1000 g.

Barwa:

Biała do lekko kremowej, jednolita w całej masie.

Konsystencja:

Jednolita, zwarta, bez grudek, pozwalająca się kroić nożem.

Smak:

Czysty, łagodny, lekko kwaśny.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Na terenie Powiśla Lubelskiego twaróg półtłusty produkowany jest od 60 lat. Surowiec – mleko krowie pochodzi z gospodarstw położonych w pasie nadwiślańskim od Kazimierza Dolnego do Sandomierza. Teren ten odznacza się dużymi walorami przyrodniczymi głównie ze względu na dolinę Wisły i jej naturalny charakter z rozległymi połaciami łąk, z licznie występującymi ziołami. Chowem krów na terenie Powiśla Lubelskiego zajmowała się prawie każda rodzina. Nabiał miał zdecydowanie większe znaczenie od pokarmów mięsnych. Pierwotnie krowy były przede wszystkim zwierzętami pociągowymi, a mleko było dodatkiem wykorzystywanym niejako „przy okazji”. Pierwszym produktem, który zaczęto wyrabiać z mleka był twaróg. Ta najprostsza forma sera jest niemal w sposób niezmieniony wytwarzana po dzień dzisiejszy. Ze świeżo udojonego mleka, z którego uprzednio zebrano śmietankę, a następnie pozostawiano do tzw. podstoju do glinianych mis, dzbanów i garnków. Pozostawione w ciepłym miejscu mleko kwaśniało i oddzielała się serwatka, a pozostała część mleka ścinała się na twaróg. Wszystko to było razem wlewane do płóciennego worka, przez który odciekała serwatka, pozostawiając wewnątrz ser. Tak wytwarzany ser charakteryzuje się jednolitą zwartą strukturą bez grudek. Gotowy twaróg ma wszechstronne wykorzystanie w gospodarstwie domowym. Ten rodzaj twarogu doskonale sprawdza się jako dodatek do pieczywa, a także jako dodatek do wypieków, głównie serników. Dobrze smakuje również z wędzonymi rybami: łososiem, sardynkami, szprotkami lub makrelą. Dodaje się go również do klusek, naleśników i pierogów.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}