W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wędzonka iwkowska

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-11-14 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Uwędzony, wydłużony płat boczku, z jednej strony ze skórą, z drugiej ze śladami po wyłuskanych żebrach. Na przekroju widoczne pasy mięsa poprzerastane poziomymi warstwami tłuszczu.

Kształt:

Kształt zewnętrzny i na przekroju zbliżony do prostokątnego.

Rozmiar:

Wielkość zależna od wielkości wykorzystywanego surowca - długość: ok. 15 - 30 cm; szerokość: ok. 10 –15 cm; wysokość: ok. 8 - 10 cm. Przeciętna waga wynosi od około 0,4 kg do 0,8 kg.

Barwa:

Barwa zewnętrzna od złotej do ciemnobrązowej. Na przekroju barwa jasnoróżowa do ciemnoróżowej z kremowymi pasami.

Konsystencja:

Konsystencja zwarta. Produkt lekko twardy.

Smak:

Charakterystyczny dla boczku, delikatnie słony, z wyczuwalną nutą przypraw stosowanych do marynowania. Zapach swoisty z aromatem dymu z wędzenia.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Gmina Iwkowa posiada długoletnią tradycję chowu trzody chlewnej, jak również produkcji wyrobów wędliniarskich. W szczególności w regionie rozwinęła się tradycja przygotowania domowych wyrobów wędzarniczych w okresie przedświątecznym. Również w chwili obecnej tradycyjnie wędzone produkty cieszą się dużym powodzeniem na terenie gminy Iwkowa. W dalszym ciągu wyroby te są produkowane przez miejscowych gospodarzy, a także wszystkie zakłady przetwórstwa mięsnego. Jednym z tradycyjnych wyrobów wędliniarskich wytwarzanych w regionie jest boczek wędzony z Iwkowej nazywany przez mieszkańców wędzonką iwkowską. Boczek ten charakteryzuje się specyficznym i delikatnym smakiem. Wytwarzany jest mięsa tuczników z chowu tradycyjnego, pochodzących z gospodarstw indywidualnych położonych w gminie Iwkowa. Receptura ani sposób wykonania nie zmienił się od lat. Produkcja wędzonki rozpoczyna się od uboju tucznika, z którego należy wykroić boczek. Następnie poddaje się go indywidualnej ocenie i selekcji. W kolejnym etapie boczek umieszcza się w przygotowanej wcześniej marynacie, w której skład wchodzą: woda, sól, ziele angielskie i liść laurowy. Marynowanie powinno trwać od 24 do 72 godzin. Po tym czasie boczek należy zawiesić na hakach wędzarniczych i pozostawić do całkowitego obeschnięcia z resztek marynaty. Tak przygotowany produkt, umieszcza się w wędzarni na okres od 3 do 4 godzin. Podczas procesu wędzenia używa się suchego drewna bukowego i olchowego. Wędzenie odbywa się w temperaturze od 100°C do 140°C. Podczas tego procesu, boczek traci od 25% do 30% swojej objętości. Tak przygotowana wędzonka iwkowska niezmiennie zachwyca mieszańców jak i przybyłych gości swoim wyjątkowym smakiem i zapachem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}