W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wymijająca odpowiedź Komisji Europejskiej

10.03.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk uczestniczył dziś w VII Międzynarodowym Forum Sektora Wołowiny zorganizowanym przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Radę Sektora Wołowiny.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk

Wicepremier pytany był przede wszystkim o decyzje Komisji Europejskiej w zakresie wsparcia rolników w związku ze wzrostem cen nawozów i paliwa.

– Komisja Europejska dała wymijającą odpowiedź w sprawie rekompensowania skutków wzrostu cen energii, aby wspierać energię odnawialną – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na brak konkretów w komunikacie KE. Zapowiedział szybkie opracowanie konkretnych propozycji, aby uzyskać na nie zgodę Komisji Europejskiej. 

Rynek wołowiny

– Rynek wołowiny jest od kilku lat rynkiem stabilnym, ale są też niebezpieczne czynniki, jak wzrost cen gazu, nawozów, które w konsekwencji doprowadzą do wzrostu cen żywności – podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że jeszcze dwa tygodnie temu unijni ministrowie rolnictwa rozmawiali o pomyśle zakazu promocji mięsa czerwonego.

– To zostało skrytykowane przez prawie wszystkich ministrów, oprócz ministra rolnictwa Holandii. Mam nadzieję, że ten pomysł umrze już całkowicie w obecnej sytuacji – powiedział szef resortu rolnictwa.

Bezpieczeństwo żywnościowe

– Dyskutujemy o wołowinie, ale powinniśmy mówić znacznie szerzej – o bezpieczeństwie żywnościowym – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Wicepremier zwrócił uwagę, że w obecnej sytuacji mamy wystarczające zapasy żywności w Europie, aby wyżywić rosnącą rzeszę uchodźców.

– Jednak ze względu na działania wojenne w Ukrainie może tam dojść do niemożliwości przeprowadzenia siewów, gdyż na terenach opanowanych przez agresora zabijani są rolnicy wychodzący na pola – poinformował wicepremier powołując się na swoją rozmowę z ministrem rolnictwa Ukrainy.

Szef resortu rolnictwa podkreślił w tym kontekście konieczność rewizji ambitnych celów Europejskiego Zielonego Ładu, jak chociażby w zakresie wyłączania części gruntów z produkcji rolnej.

– Należy też zastanowić się nad przesunięciem terminu wdrażania ograniczeń w systemie nawożenia i ochrony roślin – dodał wicepremier Kowalczyk.

VII Międzynarodowe Forum Sektora Wołowiny odbywa się w Warszawie w dniach 10-11 marca. Podczas tego wydarzenia omawiane są najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed europejskim sektorem wołowiny.

Kluczowe dla polskich i europejskich hodowców bydła mięsnego oraz producentów żywca wołowego jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: w jaki sposób Zielony Ład, Strategia od Pola do Stołu oraz Krajowe Plany Strategiczne mogą przyspieszyć rozwój zrównoważonej, niskoemisyjnej produkcji żywca wołowego?

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.03.2022 09:00 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
10.03.2022 16:14 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}