W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027

15.07.2022

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosił, że Polska oficjalnie przekazuje dziś do Komisji Europejskiej zmieniony projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Konferencja prasowa- Henryk Kowalczyk

– Zmiany w projekcie planu są efektem naszego wsłuchiwania się w głosy rolników, dyskusji ze środowiskiem rolniczym i naukowym oraz uzgodnień podczas ponad 30 spotkań roboczych ze służbami Komisji Europejskiej – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk. Przypomniał też, że Polska była jednym z pierwszych państw, które w grudniu ub. r. przekazały projekt planu do Komisji i wyraził nadzieję, że teraz jest podobnie.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że generalnie założenia tego planu nie będą już ulegały zmianom.

– Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Co obejmują zmiany?

Jak powiedział wicepremier Kowalczyk, zmieniony projekt planu zawiera szereg istotnych modyfikacji. Najważniejsze to podwojenie środków finansowych na wsparcie dobrostanu zwierząt i działania mające doprowadzić do kontynuowania hodowli zwierząt w małych gospodarstwach. Nastąpiły także zmiany dotyczące ekoschematów.

Ekoschematy

– Zasadniczym celem ekoschematów będzie prowadzenie działalności rolniczej z poszanowaniem gleby i środowiska – powiedział szef resortu rolnictwa.

Liczba wcześniej proponowanych 16 ekoschematów została ograniczona do 5. Jest też nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego.

Na ekoschematy dotyczące rolnictwa węglowego i dobrostanu zwierząt składają się działania szczegółowe, za które rolnik stosujący je będzie otrzymywał określoną liczbę punktów. Im więcej działań zastosuje rolnik, tym większą otrzyma punktację, a co za tym idzie – większą dopłatę.

Przykładowo nowy ekoschemat dotyczący rolnictwa węglowego będzie obejmował działania szczegółowe, takie jak opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, zróżnicowana struktura upraw czy wymieszanie słomy z glebą. Zaś w katalogu działań ekoschematu dotyczącego dobrostanu zwierząt znajdą się m.in. zwiększenie powierzchni bytowej zwierząt o co najmniej 50 proc., dostęp do wybiegu czy późniejsze odsadzanie młodych od matki.

Wicepremier Kowalczyk zaznaczył, że są także ekoschematy dotyczące upraw roślin miododajnych, prowadzenia produkcji roślinnej w systemie zintegrowanym, retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych i biologicznej ochrony roślin. Poinformował, że one wszystkie zostaną wkrótce szczegółowo przedstawione.

Finansowanie rolnictwa ekologicznego

Wicepremier poinformował, że po dokonaniu zmian planu finansowego działania w zakresie rolnictwa ekologicznego będą realizowane w ramach II filara WPR.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
18.07.2022 11:28 Katarzyna Przybyszewska
Pierwsza publikacja:
15.07.2022 13:34 Katarzyna Przybyszewska
{"register":{"columns":[]}}