W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

2. Jak działać, jeśli obawiasz się o życie lub zdrowie swoje i swoich bliskich

1) Wezwij Policję lub Żandarmerię Wojskową!

Wezwij Policję (112) albo udaj się do najbliższej jednostki organizacyjnej Policji.

Jeżeli osoba stosująca przemoc jest żołnierzem pełniącym czynną służbę wojskową zamiast Policji możesz wezwać Żandarmerię Wojskową.

2) Jeśli przemoc domowa dzieje się w mieszkaniu, a Ty obawiasz się/nie możesz pozostać w mieszkaniu, opuść je i zaczekaj na przyjazd patrolu Policji lub Żandarmerii Wojskowej w bezpiecznym miejscu, wówczas:

jeżeli w mieszkaniu są dzieci, nie zostawiaj ich z osobą stosującą przemoc domową. Jeśli nie możesz zapewnić im opieki w bezpiecznym miejscu, zabierz je ze sobą.

opuszczając mieszkanie, zabierz ze sobą telefon i dokumenty.

3) Funkcjonariuszom Policji lub żołnierzom Żandarmerii Wojskowej opowiedz co się stało.

Jeśli życie lub zdrowie Twoje lub dzieci jest bezpośrednio zagrożone (oceni to policjant lub żołnierz), policjant lub żołnierz będzie miał prawo zatrzymać osobę stosującą przemoc.

Jeśli życie lub zdrowie Twoje lub dzieci jest zagrożone (a więc nie bezpośrednio zagrożone - oceni to policjant lub żołnierz), policjant lub żołnierz będzie miał prawo wydać nakaz i zakaz lub inne zakazy zapewniające ochronę.

Nakaz i zakaz, zakaz zbliżania, zakaz kontaktowania lub zakaz wstępu mogą być również wydane bezpośrednio po zwolnieniu zatrzymanej osoby stosującej przemoc (patrz punkt 4).

4) Po wydaniu nakazu i zakazu, zakazu zbliżania, zakazu kontaktowania, zakazu wstępu jak najszybciej, zanim upłynie 14 dni, skontaktuj się z podmiotem, który będzie mógł udzielić Ci pomocy:

Ośrodkiem Funduszu Sprawiedliwości (pomoc materialna, psychologiczna, prawna) https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

lub

Punktem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego (pomoc prawna w każdym powiecie) https://np.ms.gov.pl/

Podczas rozmowy z osobą, która może Ci pomóc, przedstaw swoją sytuację, żeby mogła ocenić jakiej pomocy potrzebujesz. 

Jeśli mieszkasz z osobą stosującą przemoc domową, zastanów się przede wszystkim, czy powinna ona wrócić do domu po upływie 14 dni? Czy Ty i inni domownicy będziecie bezpieczni, gdy będzie nadal z Wami mieszkać? 

{"register":{"columns":[]}}