W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4. Jak działać samodzielnie na wypadek sytuacji zagrożenia

Jeśli ktoś stosując przemoc domową, zagraża życiu lub zdrowiu Twojemu lub dzieci, (np. grozi, dopuszcza się rękoczynów itp.), Działaj! Nie czekaj aż ktoś wyrządzi krzywdę Tobie lub Twoim bliskim.

Wezwij Policję lub Żandarmerię Wojskową lub też podejmij inne działania mające na celu powstrzymanie osoby stosującej przemoc.

Jeśli jednak jesteś w sytuacji zagrożenia i obawiasz się o życie lub zdrowie:

Wpisz do telefonu numery alarmowe (112), numer Linii Pomocy Pokrzywdzonym nr +48 222 309 900 - możesz nie mieć dostępu do Internetu.

Możesz zainstalować w telefonie bezpłatną aplikację „Twój parasol” https://twojparasol.com (umożliwia ona m. in. szybkie wybranie telefonu alarmowego)

Poproś sąsiadów, znajomych by:

powiadomili Policję słysząc awanturę, Twój krzyk lub płacz dzieci;

reagowali na Twoją prośbę o pomoc.

Miej przygotowane: telefon, dokumenty, torbę z najpotrzebniejszymi rzeczami. Może się zdarzyć, że będziesz zmuszona/zmuszony opuścić mieszkanie nagle i niespodziewanie np. w oczekiwaniu na patrol.

(!) Dzieci nie mogą być w domu, w którym jest przemoc (także wtedy, gdy nie są bezpośrednio krzywdzone, a są jej świadkami) Jeżeli jednak tak jest muszą:

znać numery alarmowe - dlatego przypilnuj by znały je na pamięć, a dodatkowo wpisz je do ich telefonów komórkowych (mogą być opisane np. jako koleżanka).

wiedzieć jak się ochronić przed skrzywdzeniem – dlatego porozmawiaj z dziećmi o przyszłych zagrożeniach jakie mogą mieć miejsce, naucz je, jak mają się zachować, gdy wystąpi sytuacja zagrożenia. Ustal też z dziećmi znak, który będzie sygnałem, że będziecie opuszczać mieszkanie.

(!) Zawsze zastanów się nad powiadomieniem Policji lub Żandarmerii Wojskowej (patrz wyżej punkt 2.) albo skorzystaniem z pomocy podmiotów, które są do tego powołane (Patrz zakładka: Podmioty świadczące pomoc). Pozwól sobie pomóc.

Jeżeli pozwolisz sobie pomóc, Ty i dzieci będziecie bezpieczni! 

{"register":{"columns":[]}}