W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywność Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach OECD

22.11.2021

25 lat temu Polska stała się członkiem międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie uczestniczy w konferencjach i spotkaniach przedstawicieli państw członkowskich OECD.

Tablica MS

Celem OECD, do której należy 37 najbardziej rozwiniętych ekonomicznie państw świata, jest wspieranie państw członkowskich w osiągnięciu jak najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego. Organizacja kładzie również nacisk na rozwój wymiaru  sprawiedliwości. Podejmuje m.in. działania zmierzające do zwiększenia wykorzystania technologii informatycznych w celu poprawy sprawności postępowania, monitorowania działalności sądów oraz standaryzacji statystyk sądowych. Temu tematowi poświęcone było w marcu 2021 r. specjalne sympozjum OECD z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości.

W lutym 2020 r. wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wziął udział w sesji ministerialnej OECD poświęconej przemocy domowej. Podczas konferencji przedstawił przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy wprowadzającej natychmiastową ochronę ofiar przemocy domowej. Ustawa została uchwalona przez Sejm i weszła w życie 30 listopada 2020 r.

Z kolei w listopadzie ubiegłego roku przeprowadzono w Polsce Misję Wysokiego Szczebla. Z uwagi na epidemię COVID-19 wydarzenie odbył się w całości w formule online. Objęło spotkania m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Rozwoju, Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Rolę gospodarza Misji pełnił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości biorą także udział w pracach Grupy Roboczej ds. Przekupstwa w Międzynarodowych Transakcjach Handlowych. Grupa monitoruje wdrożenie Konwencji z 17 grudnia 1997 r. o zwalczaniu przekupstwa zagranicznych funkcjonariuszy publicznych w międzynarodowych transakcjach handlowych. Realizując postanowienia Konwencji, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury zorganizowała szkolenia z tego zakresu.

Polska jest członkiem OECD od 22 listopada 1996 r. Była to pierwsza europejska organizacja  gospodarcza, do której nasz kraj dołączył po 1989 r. 

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}