W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Apel o solidarność wysokich urzędników Unii Europejskiej w walce z koronawirusem

23.04.2020

- Zajmijmy się realnymi problemami. Realnym problemem jest teraz walka z koronawirusem. Mamy poważną sytuację w Europie, dlatego zwracam się do Państwa z propozycją obniżenia, na przykład o 50 procent, pensji członków Komisji Europejskiej i wysokich urzędników Unii Europejskiej, którzy mają wysokie uposażenia – zaapelował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, na dzisiejszej (23 kwietnia br.) wideokonferencji z Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego (LIBE).

Wideokonferencja z Komisją Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego

Jak zaznacza Marcin Warchoł, Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka, dziś Europa nie potrzebuje jałowych dysput, lecz solidarnej pomocy dla potrzebujących i walki z pandemią. Właśnie w imię tej solidarności wiceminister zaapelował o ograniczenie bardzo dużych uposażeń członków Komisji Europejskiej i wysokich urzędników UE. Zaoszczędzone środki mogłyby zostać przeznaczone na wsparcie ofiar koronawirusa w krajach najbardziej dotkniętych epidemią, na przykład we Włoszech i Hiszpanii.

Wideokonferencja, w której wzięli też udział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz wiceminister Anna Dalkowska, była poświęcona rzekomemu zagrożeniu praworządności w Polsce. Wiceminister Marcin Warchoł podkreśla, że jest to temat wydumany, nie mający żadnych realnych podstaw.

- W sprawie zarzutów wobec Polski pojawiło się wiele niesprawiedliwych i nieprawdziwych informacji. Mają one źródło przede wszystkim w bardzo ostrym sporze politycznym, który toczy się na gruncie polskiej demokracji. Ten ostry spór polityczny przenosi się do Parlamentu Europejskiego i na forum międzynarodowe. To jest rzeczywiste tło i obraz sprawy – mówił podczas konferencji Zbigniew Ziobro. 

Minister podkreślił, że w Polsce problemem nie jest demokracja, która ma się dobrze. Problemem są niesprawne sądy i przypadki nieetycznych zachowań sędziów. Celem reformy wymiaru sprawiedliwości jest naprawa tej sytuacji, by sądy były sprawiedliwe i służyły obywatelom. Niestety zmiany są blokowane przez część środowiska sędziowskiego, która broni korporacyjnych interesów. 

Minister zaznaczył, że ostatnie wyroki polskiego Trybunału Konstytucyjnego jednoznacznie wskazały, że działania Sądu Najwyższego, który w obronie korporacyjnych interesów kwestionował status sędziów, są niezgodne z polską konstytucją, traktatem o Unii Europejskiej oraz europejską Konwencję Praw Człowieka.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}