W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centra Arbitrażu i Mediacji

Nazwa projektu: Centra Arbitrażu i Mediacji”

Program: Wiedza Edukacja Rozwój

Oś priorytetowa: II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji

Działanie: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości

Fundusz: Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektów: 17 007 927,29 zł (w tym wkład UE 14 334 281,12 zł)

 

Centra Arbitrażu i Mediacji dowodem na potrzebę promocji mediacji gospodarczych jako sposobu polubownego rozwiązywania sporów.

Z końcem lutego 2022 r. dobiegł końca dwuletni okres trwałości projektów wybranych do dofinansowania w ramach otwartego konkursu nr POWR.02.17.00-IP.04-00-010/17. W konkursie złożono 49 wniosków, natomiast do dofinansowania wybrano 15 projektów o łącznej wartości 17 007 927,29 zł. Projekty zostały realizowane w ramach Priorytetu Inwestycyjnego 11i, Osi Priorytetowej II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działania 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości PO WER.

W ramach projektów Beneficjenci utworzyli w 16 województwach sieć Centrów Arbitrażu
i Mediacji (CAM), działających według jednolitych standardów określonych przez CAM Koordynatora. Przez okres 12 miesięcy funkcjonowania sieci CAM, na terenie całego kraju, zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  • przeprowadzono 976 postępowań z zakresu z mediacji gospodarczych i 71 paneli dyskusyjnych poświęconych tematyce gospodarczej dla wybranej grupy interesariuszy,
  • zorganizowano szkolenia z zakresu mediacji gospodarczych dla 958 mediatorów
    i 1305 przedstawicieli sądownictwa i prokuratury.

Projekty przyczyniły się do promowania idei korzystania z mediacji gospodarczych wśród przedsiębiorców oraz były okazją do ciekawych debat i wymiany doświadczeń w trakcie prowadzonych szkoleń i paneli dyskusyjnych.

Ewaluacja działalności Centrów Arbitrażu i Mediacji, przeprowadzona przez CAM – Koordynatora, wykazała potrzebę dalszej integracji środowiska mediatorów w ramach powstałych ośrodków, co przyczyni się do ustandaryzowania procesu mediacji i upowszechnienia idei mediacji wśród społeczeństwa.

W ramach zapewnienia trwałości projektu, przez okres dwóch lat od jego zakończenia, wszystkie Centra Arbitrażu i Mediacji przeprowadziły, określoną dla danego województwa, liczbę postępowań mediacyjnych dotyczących spraw gospodarczych. Warto zwrócić uwagę, że okres trwałości projektu przypadał na czas pandemii COVID-19, a mimo to część CAM nie tylko zrealizowała wymaganą liczbę rozpoczętych postępowań mediacyjnych, ale osiągnęła wartości wyższe od wymaganych regulaminem konkursu.

Przeprowadzane mediacje, w zależności od preferencji stron, miały formę stacjonarną lub
on-line, co świadczy o elastyczności ośrodków mediacyjnych w okresie pandemii i rosnącego zainteresowania przedsiębiorców mediacją zarówno tą tradycyjną, jak i elektroniczną.

{"register":{"columns":[]}}