W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugi numer kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”

08.10.2019

Zapraszamy do lektury drugiego numeru kwartalnika naukowego „Nieruchomości@”. Czasopismo, które powstało z inicjatywy Patryka Jakiego, jest nieodpłatnie dostarczane do sądów, prokuratur, samorządu terytorialnego, przedstawicieli zawodów prawniczych czy bibliotek uczelni wyższych.

Nowy numer czasopisma

21 stycznia 2019 r. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro utworzył kwartalnik naukowy „Nieruchomości@”. Następnie powołał Kolegium Redakcyjne i Radę Naukową złożoną z wybitnych specjalistów prawa. Redaktorem naczelnym jest od stycznia br. obecna Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia dr Anna Dalkowska.

Twórcy „Nieruchomości@” starali się stworzyć płaszczyznę umożliwiającej prezentację i wymianę naukowych poglądów prawnych w dziedzinie szeroko rozumianej problematyki związanej z nieruchomościami. Celem kwartalnika jest także kształtowanie właściwej praktyki stosowania prawa.

W drugim numerze „Nieruchomości@” znalazły się artykuły:

dr hab. Kamil Zaradkiewicz Spadki wakujące i bezdziedziczne a roszczenia z dekretu warszawskiego (cz. I);

dr Anna Dalkowska Wpis ostrzeżenia jako forma zabezpieczenia czynności sprawdzających przed Komisją Weryfikacyjną;

dr hab. Tomasz Bąkowski, prof. UG Wywłaszczenie krajobrazowe;

dr hab. Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, prof. Akademii Sztuki Wojennej Sytuacja prawna nieruchomości w procesie przekształceń jednoosobowych spółek Skarbu Państwa w instytucje kultury;

dr hab. Sławomir Pawłowski, prof. UAM Zasada traktowania wywłaszczenia jako środka ultima ratio w świetle nowelizacji u.g.n. z 4 kwietnia 2019 r. ograniczającej w czasie uprawnienia zwrotowe;

dr Paweł Woroniecki Prawne warunki ustalania opłaty adiacenckiej przez gminy;

dr Tomasz Bojar-Fijałkowski Sprawozdanie z III Prawniczego Forum Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa „Specustawy inwestycyjno-budowlane”.

Czasopismo adresowane jest do przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych, osób prowadzących badania naukowe, teoretyków oraz praktyków stosowania prawa. Wysoki poziom merytoryczny tekstów, interesujący wybór tematów oraz ciekawy sposób ich prezentacji na łamach czasopisma gwarantuje Rada Naukowa, składająca się z wybitnych przedstawicieli nauki.

Czasopismo jest nieodpłatnie - w formie elektronicznej lub papierowej - dostarczane do sądów, prokuratur, jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli zawodów prawniczych czy bibliotek uczelni wyższych. Jak najszerszy dostęp do jego treści zagwarantuje także jego publikacja na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i stronie www.nieruchomosci.ms.gov.pl.

Zapraszamy wszystkich teoretyków i praktyków prawa do publikowania na łamach naszego kwartalnika „Nieruchomości@”. Wyrażamy również nadzieję, że stworzy on Czytelnikom możliwość poszerzania wiedzy oraz zainspiruje ich podczas pracy naukowej i zawodowej.

Poniżej załączamy do pobrania najnowszy numer czasopisma.

 

Materiały

nieruchomosci nr 2
Nieruchomości​_nr2.pdf 1.52MB