W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Gazeta Wyborcza” prostuje nieprawdziwe informacje

08.06.2022

Po raz kolejny sąd prawomocnym wyrokiem nakazał mediom związanym z „Gazetą Wyborczą” sprostowanie nieprawdziwych informacji dotyczących resortu sprawiedliwości. Po orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Warszawie portal wyborcza.pl zamieścił sprostowanie kłamstw o wynagrodzeniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

ministerstwo2

W artykule z 2 marca 2020 r. pt. „Pensja Ziobry poza prawem. Minister Sprawiedliwości niesłusznie dostaje dodatek prokuratorski" podano nieprawdziwe informacje. Nie jest prawdą, że Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny otrzymał dodatek prokuratorski wbrew Konstytucji. Kłamstwem jest również informacja, że obszedł zakaz łączenia funkcji posła i prokuratora. W publikacji znalazły się też fałszywe stwierdzenia, że dodatek przysługuje jedynie czynnym prokuratorom, nie podlega on opodatkowaniu, a zapisy o dodatkach funkcyjnych uzależnione są od stażu zawodowego.

W rzeczywistości Konstytucja nie zabrania łączyć mandatu posła z funkcją Prokuratora Generalnego. Przepisy  odróżniają tę funkcję od stanowiska czynnego prokuratora pełniącego obowiązki w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury. Przewidują możliwość otrzymywania dodatku prokuratorskiego, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a jego wysokość nie jest uzależniona od stażu zawodowego.

W ciągu ostatnich czterech lat w pięciu postępowaniach sądy prawomocnie przesądziły o obowiązku zamieszczenia przez redaktora naczelnego portalu wyborcza.pl oraz redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” sprostowania do materiałów prasowych dotyczących Ministerstwa Sprawiedliwości.

Opinia publiczna ma prawo do informacji, a media są zobowiązanie do dostarczania jej w sposób rzetelny i obiektywny. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje, zgodnie z przepisami prawa prasowego, gdy dochodzi do medialnych kłamstw i manipulacji.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}