W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Ministra Sprawiedliwości z udziałem dziekanów wydziałów prawa

28.02.2023

Omówienie wyników egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą w roku 2022 było tematem konferencji w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie z udziałem Ministra Sprawiedliwości i Dziekanów Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych z całego kraju. W spotkaniu wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Konferencja Ministra Sprawiedliwości z udziałem dziekanów wydziałów prawa

Trzynaste już takie spotkanie poświęcone było omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które odbyły się 24 września 2022 r. oraz naboru na aplikacje sędziowską i prokuratorską w 2022 r. do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

W konferencji uczestniczyli dziekani i prodziekani oraz przedstawiciele władz 28 uniwersytetów i uczelni wyższych prowadzących studia prawnicze. Obecni byli też przedstawiciele władz samorządów prawniczych: prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Notarialnej Lech Borzemski oraz prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik i przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej Jerzy Zięba, a także przewodniczący i członkowie zespołów przygotowujących pytania testowe na egzaminy.

W konferencji udział wzięło także kierownictwo Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną organizowane są przez Ministra Sprawiedliwości od 2006 r., a na aplikację komorniczą - od roku 2008. Egzaminy na aplikacje sędziowską i prokuratorską przygotowywane i przeprowadzane są przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Od roku 2006 r. do egzaminów na wszystkie aplikacje samorządowe przystąpiło łącznie ponad 154 tys. osób, spośród których wynik pozytywny otrzymało 72 tys.  (46,6 proc.).

Egzaminy cieszą się ogromnym zainteresowaniem absolwentów studiów prawniczych. Ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.

W 2022 roku do egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą przystąpiło łącznie 5806 osób z 51 polskich uczelni (23 publicznych i 28 niepublicznych) oraz 8 uczelni zagranicznych. Egzaminy zdało 2550 osób, czyli 44 proc. kandydatów. Spośród 6 082 absolwentów wydziałów prawa, którzy ukończyli studia w 2022 roku do tych egzaminów przystąpiło 2 686 osób - czyli ok. 40 proc.

Wyniki egzaminów absolwentów uczelni prawniczych to cenne źródło informacji, pozwalające ocenić jakość przygotowania do tych egzaminów przez uczelnie.

Od 2008 roku w Ministerstwie Sprawiedliwości sporządzana jest szczegółowa analiza wyników oraz profilu kandydatów na aplikacje. Wyniki co roku prezentowane są na konferencji Ministra Sprawiedliwości z dziekanami wydziałów prawa oraz z władzami samorządów prawniczych. Wnioski są przedmiotem dyskusji z przedstawicieli tych środowisk.

Choć z powodu pandemii w 2020 i 2021 r. konferencja nie mogła zostać zorganizowana, wyniki analizy egzaminów były udostępniane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na tegorocznej konferencji przedstawiono m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów na aplikacje oraz porównanie wyników uzyskanych przez absolwentów poszczególnych uczelni.

Najlepsze rezultaty spośród największych uczelni osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, spośród których egzamin zdało 67,7 proc. kandydatów. Tuż za nimi byli absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (55 proc. ), absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (52,9 proc.) i Uniwersytetu Warszawskiego (51 proc.).

Spośród uczelni z mniejszą liczbą absolwentów najlepsze były osoby, które ukończyły Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 58,5 proc. spośród przystępujących do egzaminu uzyskało wynik pozytywny.

W przypadku absolwentów 2022 r. najlepsze wyniki osiągnęli również absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego (82,6 proc.), absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (72,2 proc.), Uniwersytetu Śląskiego (66,3 proc.) i Uniwersytetu Gdańskiego (66,1 proc.).

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiały

Analiza wyników egzaminów wstępnych na aplikacje - adwokacką radcowską notarialną i komorniczą - 24 września 2022 r.
Analiza​_wyników​_egzaminów​_wstępnych​_na​_aplikacje​_-​_adwokacką​_radcowską​_notarialną​_i​_komorniczą​_-​_24​_września​_2022​_r.pdf 3.72MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}