W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Manewry ratowniczo-taktyczne z udziałem wiceministra Marcina Romanowskiego

30.05.2022

Współczesne zagrożenia to dla służb mundurowych konieczność sprawnego współdziałania. W Kaliszu odbyły się w związku z tym VII Międzynarodowe Manewry Ratowniczo Taktyczne dla grup specjalnych w ramach projektu „Tactical Prison Rescue 2022”. Organizatorem była Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości. Manewrom towarzyszył Dzień Edukacji dla Bezpieczeństwa.

Wiceminister Marcin Romanowski

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski obserwował ćwiczenia najlepszych jednostek specjalnych podległych Ministerstwu Obrony, Ministerstwu Sprawiedliwości (Służba Więzienna) i MSWiA.

- Tegoroczne manewry są szczególne. Zagrożenia, z którymi mamy do czynienia za wschodnią granicą, wyraźnie pokazują, jak ważne jest bezpieczeństwo narodowe i podejście do tego zagadnienia kompleksowo, z uwzględnieniem teorii, praktyki i edukacji - podkreślił wiceminister Marcin Romanowski.

Celem ćwiczeń, w których wzięło udział 30 grup specjalnych z Polski i Czech, jest sprawdzenie poziomu wyszkolenia i wypracowanie wspólnych procedur ratowniczych na wypadek zagrożeń i niespodziewanych wydarzeń.

Znaczenie współpracy między polskimi służbami mundurowymi udowodnił m.in. kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, a obecnie - sprawne przyjęcie i rozlokowanie uchodźców z objętej wojną Ukrainy.

Wagę tego wydarzenia podkreślił również gen. Marcin Strzelec, komendant-rektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

- Jesteśmy dumni, że możemy zaprosić do nas przedstawicieli różnych służb, formacji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz zdrowie i życie obywateli. Podczas manewrów ważne są i działania specjalne, i ratownictwo. Musimy przeglądać zasoby, aktualizować procedury, by służby mogły sprawnie współpracować.

W Dniu Edukacji dla Bezpieczeństwa młodzież szkolna z Kalisza i okolic mogła zdobyć wiedzę na temat ratownictwa medycznego, postępowania podczas zagrożenia czy wykonywania poleceń grup interwencyjnych w przypadku kryzysu. Uczniowie poznali też m.in. rolę Polski w NATO, a także zagrożenia dla naszych danych osobowych w wirtualnym świecie.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}