W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja naukowa „Nieruchomości wczoraj dziś i jutro”

20.10.2021

Szeroka problematyka związana z obrotem nieruchomościami i polityką zagospodarowania przestrzennego była tematem międzynarodowej konferencji naukowej „Nieruchomości wczoraj dziś i jutro”, przeprowadzonej dziś (20 października br.) w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez radę naukową i redakcję kwartalnika „Nieruchomości@”, którego wydawcą jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Nieruchomości@

- Każdy kolejny numer kwartalnika „Nieruchomości@” dostarcza bardzo interesujące artykuły, które docierają dzięki szerokiej dystrybucji do tysięcy adresatów, w tym wszystkich sądów, prokuratur, urzędów administracji publicznej i samorządu terytorialnego czy samorządów prawniczych – powiedział podczas konferencji Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, przewodniczący Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

Wiceminister przypomniał, że inicjatywa powstania kwartalnika pojawiła się w związku z pracami Komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

- Nieruchomości to taki obszar w dziedzinie prawa, który dotyka wielu jego gałęzi – podkreślił Sebastian Kaleta.

Dodał, że kolejne numery kwartalnika są tłumaczone na język angielski, co również pozytywnie wpływa na jego renomę.

W konferencji wzięli udział m.in. Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba, Dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej dr Wojciech Federczyk, Prezes Agencji Mienia Wojskowego Agnieszka Bolesta. Obecni byli też naukowcy, dziekani wyższych uczelni, przedstawiciele sądownictwa, w tym Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, prokuratury, zawodów prawniczych.

Honorowy Patronat nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda. Skierowany do uczestników wydarzenia list odczytała minister Małgorzata Paprocka.

- Tematyka państwa debaty ma wielką wagę prawną, ekonomiczną i społeczną, szczególnie w kontekście skutecznego przeciwdziałania patologiom i niesprawiedliwości bulwersującym opinię publiczną – napisał Prezydent RP.

- Bardzo się cieszę, że takie konferencje są organizowane i bierze w nich udział tak wielu przedstawicieli świata nauki i gospodarki. Chodzi również o rynek nieruchomości i praktyków. Kontakt między naukowcami i praktykami, którzy zajmują się nieruchomościami, jest niezwykle cenny. Tego typu inicjatywy muszą i zawsze będą popierane przez Ministra Edukacji i Nauki – mówił minister Przemysław Czarnek.

- Problematyka nieruchomości ma charakter wielopłaszczyznowy, dotykając zarówno prawa publicznego jak i prywatnego. Podejmując wyzwanie utworzenia kwartalnika przyświecała nam idea stworzenia czasopisma, które zapewni wymianę poglądów praktyków i przedstawicieli nauki prawa -  zaznaczyła dr Anna Dalkowska, sędzia NSA oraz redaktor naczelny kwartalników „Nieruchomości@” i „Probacja”.

- Z satysfakcją przyjmuję ogromne zainteresowanie konferencją. Liczba osób, która zgłosiła się do uczestnictwa potwierdza, że kwartalnik ma ugruntowaną pozycję na rynku prawniczym i jest zarazem przesłanką do dalszego rozwoju czasopisma – dodała. 

Decyzję o utworzeniu czasopisma „Nieruchomości@” w 2019 r. podjął Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Artykuły publikowane w kwartalniku podlegają recenzji naukowej. 11 lutego 2021 r. został on wpisany do „Wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych” prowadzonego przez Ministra Edukacji i Nauki (przyznano 70 punktów).

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}