W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem Podsekretarzyni Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

19.04.2024

Wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Judges under Stress”, która odbyła się w dniach 18–19 kwietnia 2024 r. w Wilnie.

Międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem Podsekretarzyni Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz

Konferencja stanowiła forum wymiany myśli specjalistów reprezentujących różne dziedziny prawa oraz badaczy o znaczącym dorobku akademickim. Obrady dotyczyły prób wpływu na środowisko sędziowskie oraz wyzwań, z jakimi mierzą się wymiary sprawiedliwości poszczególnych państw. Organizatorami konferencji była Norweska oraz Litewska Administracja Sądowa.

- Niezależność sędziów jest gwarantem bezpieczeństwa obywateli. Pracujemy nad tym wspólnie z sędziami budując zaufanie do wymiaru sprawiedliwości – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas wystąpienia.

Podsekretarzyni Stanu w MS wzięła udział w panelu poświęconemu roli organizacji prawniczych i społeczeństwa obywatelskiego w obronie niezależności sądownictwa. Podczas dyskusji wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz przedstawiła działania Ministerstwa Sprawiedliwości, które przywracają praworządność w Polsce. Podkreśliła, że ważnym elementem reform wprowadzanych przez obecne kierownictwo resortu jest odbudowa zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości. Zmiany w prawie zakładają również wprowadzenie jasnych procedur delegowania sędziów, wzmocnienie roli samorządu sędziowskiego oraz zakończenie procederu represjonowania sędziów za stosowanie w wyrokach prawa międzynarodowego i unijnego.

Oprócz przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości Polskę reprezentowali między innymi sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w latach 2009–2024 prof. Marek Safjan, profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk dr hab. Maciej Taborowski oraz sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie dr Maciej Ferek. W wydarzeniu uczestniczyli także eksperci z Norwegii, Litwy, Rumunii, Chorwacji i Słowacji.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}