W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa Konferencja w Berlinie na temat prawa karnego

23.02.2024

W przededniu drugiej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie (23.02.2024) Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec.

Internationale Konferenz zum Voelkerstrafrecht im Bundesministerium der Justiz zum Thema 'Voelkerrechtsverbrechen suehnen - Kriegsverbrecher zur Verantwortung ziehen’ in Berlin, 23.02.2024. / Fotografiert im Auftrag des Bundesministeriums der Justiz.

Głównym tematem była kwestia ścigania zbrodni w świetle prawa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw wojennych popełnianych w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

- Rosyjska agresja nie może pozostać bez odpowiedzi społeczności międzynarodowej – zwrócił się do zebranych minister Sprawiedliwości Adam Bodnar. - Polska w pełni popiera śledztwo wszczęte przez Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu wymierzenia sprawiedliwości za zbrodnie, które miały i nadal mają miejsce na terytorium Ukrainy, w szczególności zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Jak podkreślił szef resortu Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podjęły działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców tych przestępstw i ich dokumentowanie. W ramach tych działań polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy. Polska aktywnie uczestniczy we wspólnym zespole śledczym powołanym wraz z Ukrainą i Litwą, do którego dołączyły również inne państwa oraz Prokurator MTK. Jego głównym celem zespołu jest koordynacja działań związanych ze zbieraniem i zabezpieczaniem dowodów zbrodni w celu pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności karnej. 

Minister zaapelował o dalsze wspieranie Kijowa w walce przeciwko rosyjskiej agresji – polityczne, ale też militarne. – Musimy być zjednoczeni – podkreślił.

W sympozjum na zaproszenie Federalnego Ministra Sprawiedliwości Marco Buschmanna wzięli także udział m.in. przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości USA – zastępca prokuratora generalnego Nicole M. Argentieri, Chritian A.Levesque – dyrektor zespołu ds. odpowiedzialności za zbrodnie wojenne na Ukrainie, a także Prokurator Generalny Ukrainy Andriy Kostin 
i Jarosław Malinowski – reprezentujący Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA).

Uczestnicy konferencji dyskutowali również o dotychczasowych osiągnięciach i wyzwaniach związanych z prowadzeniem dochodzeń w sprawie przestępstw wojennych na mocy prawa międzynarodowego. Omawiano również system wsparcia dla ofiar tych zbrodni.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}