W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe seminarium z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Dariusza Mazura

22.04.2024

– Jednym z pierwszych komunikatów, jakie po zmianie kierownictwa umieściliśmy na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, był komunikat przypominający sędziom o istnieniu aktów prawa międzynarodowego, w szczególności prawa Unii Europejskiej. Przez osiem lat sędziowie byli na różne sposoby zniechęcani do ich stosowania – powiedział wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur na dzisiejszym (22 kwietnia 2024 r.) seminarium „Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wpływ na stosowanie i wykładnię prawa krajowego”.

Seminarium „Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – wpływ na stosowanie i wykładnię prawa krajowego”

Wystąpienie Podsekretarza Stanu Dariusza Mazura dotyczyło planów legislacyjnych resortu oraz wybranych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Wiceminister sprawiedliwości podkreślił, że w swojej pracy sędziowie muszą brać pod uwagę obowiązujące prawo międzynarodowe. Zaznaczył również, że ważnym elementem reform obecnego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości jest zmiana Ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, której nowelizację z 2019 r. TSUE uznał za niezgodną z prawem unijnym.

W ramach seminarium odbyła się ponadto dyskusja na temat stosowania orzecznictwa TSUE w sądach powszechnych z udziałem przedstawicieli środowiska akademickiego i sędziów z wieloletnim doświadczeniem międzynarodowym. Wśród uczestników panelu byli między innymi Sędzia TSUE w latach 2009–2024 prof. Marek Safjan, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i profesor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Mirosław Wyrzykowski oraz Sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dr hab. Dawid Miąsik – profesor w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Prelegenci dyskutowali o obowiązkach sędziego krajowego wypełniającego normy europejskie oraz sprawach rozpoznanych przez TSUE, które dotyczyły polskich sędziów. 

Druga część seminarium miała formę warsztatową. Uczestnicy zajęć analizowali bieżące orzeczenia TSUE dotyczące spraw cywilnych, karnych oraz prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. 

Seminarium odbyło się w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Miało ono charakter szkoleniowy i było skierowane do sędziów zainteresowanych stosowaniem wytycznych TSUE w wydawaniu wyroków. Spotkania w ramach seminarium organizowane są cyklicznie – dziś odbyła się jego piąta edycja.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}