W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na międzynarodowej konferencji w Senacie

25.04.2024

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar wziął dziś (25 kwietnia 2024 r.) udział w międzynarodowej konferencji: „Kierunki reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia” poświęconej reformom sądownictwa oraz zasadom demokratycznego państwa prawa. Konferencja odbyła się w Senacie RP.

Międzynarodowa konferencja z udziałem Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara

W wystąpieniu otwierającym wydarzenie Minister Sprawiedliwości podkreślił, że reforma sądownictwa jest jednym z kluczowych punktów planu przywracania w Polsce reguł demokracji. Zaznaczył ponadto, że instytucje stojące na straży praworządności i niezależności sądów, takie jak Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny, muszą być wolne od politycznych nacisków. Co więcej, status osób zasiadających w tych organach nie może budzić żadnych wątpliwości prawnych.

– Miejsce, w którym się dziś spotykamy ma znaczenie symboliczne, bo Parlament znowu stał się miejscem debaty. Na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy stworzyliśmy instrumentarium do przywracania praworządności. Jesteśmy zdeterminowani, by iść do przodu i sukcesywnie naprawiać to, co było niszczone przez ostatnie osiem lat – zasady demokracji, ale też zaufanie do wymiaru sprawiedliwości - powiedział Minister Bodnar. 

Minister podsumował dotychczasowe działania resortu w zakresie wdrażania reform legislacyjnych. Podkreślił także, że niebawem rozstrzygane będą m.in. ustawy dotyczące ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego o oraz status sędziów nominowanych przez neo-KRS. - Nie ma gwarancji pozytywnego finiszu, ale to nas nie zwalnia z odpowiedniego wypracowania jak najlepszych rozwiązań – podkreślił.

Wśród gości znaleźli się między innymi Przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej o Ustroju Sądów Powszechnych i Prezes SSP „Iustitia” dr hab. Krystian Markiewicz, sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w latach 2009-2024 prof. Marek Safjan, dr hab. sędzia Katarzyna Gajda – Roszczynialska, Członkini Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądów i Prokuratury, prof. dr hab. Monika Florczak – Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr. sędzia Kees Sterk z Uniwersytetu w Maastricht.

Uczestnicy obrad dyskutowali o rozwiązaniach zaproponowanych przez SSP „Iustitia”, które dotyczyły propozycji apolitycznego modelu sądownictwa czy systemu ważenia spraw jako mechanizmu oceny działania sądów.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}