W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości powołał Społeczną Radę ds. Funduszu Sprawiedliwości

01.02.2024

– Bardzo zależy nam na tym, żeby środki z Funduszu Sprawiedliwości przekazywane były jedynie na ustawowe cele i żeby odbywało się to z zachowaniem zasad uczciwości i przejrzystości. Traktujemy to jako istotny element naprawy polskiego państwa – powiedział minister Adam Bodnar w trakcie uroczystości powołania Społecznej Rady ds. Funduszu Sprawiedliwości.

Powołanie Społecznej Rady ds. Funduszu Sprawiedliwości

– Bardzo Państwu dziękuję za zaufanie i za to, że Państwo przyjęli nasze zaproszenie – zwrócił się do zaproszonych ekspertów Minister Sprawiedliwości, po wręczeniu im aktów powołania do Rady.

W skład Społecznej Rady ds. Funduszu Sprawiedliwości wchodzą: Antoni Bielewicz, dr hab. Michał Bilewicz, Piotr Frączak, ks. Adam Jabłoński, Lidia Kołucka-Żuk, prof. Witold Klaus, prof. Zbigniew Lasocik, Paweł Łukasiak, dr hab. Monika Płatek, Anna Rozicka, Marta Tomkiewicz-Januszewska, dr Cezary Trutkowski, prof. Barbara Stańdo-Kawecka, Hanna Waśko, prof. Dagmara Woźniakowska, prof. Mirosław Wyrzykowski. Przewodniczącym Rady został Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

– Pierwsze wyzwanie, przed jakim stanęliśmy, to rozliczenie dotychczasowej działalności Funduszu Sprawiedliwości – powiedział minister Bodnar. – Sprawdzamy, weryfikujemy i ujawniamy różne dokumenty, które są związane z Funduszem Sprawiedliwości. Część umów, dotycząca kilkudziesięciu podmiotów jest weryfikowana przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, ponieważ uważamy, że nieprzedłużanie finansowania nie powinno być decyzją arbitralną, lecz opartą na prawie oraz na obiektywnej weryfikacji tego wszystkiego, co się w Funduszu działo – zaznaczył Minister Sprawiedliwości.

Upublicznione w ostatnich tygodniach dokumenty ujawniły, że w ciągu minionych ośmiu lat w dysponowaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości dochodziło do tak licznych nieprawidłowości, że konieczne jest określenie nowych, transparentnych zasad jego funkcjonowania. Do osiągniecia tego celu ma przyczynić się właśnie Społeczna Rada ds. Funduszu Sprawiedliwości.

– Razem musimy sprawić, żeby Fundusz prawidłowo wykonywał swoje ustawowe zadania – podkreślił minister Adam Bodnar. – Zadbamy żeby Fundusz był faktycznie wykorzystywany przez te osoby, organizacje oraz środowiska, które działają na rzecz przeciwdziałania przestępczości, a zwłaszcza na rzecz ochrony ofiar przestępstw – podkreślił. – Musimy przy tym działać w sposób maksymalnie przejrzysty i uczciwy.

W spotkaniu wzięła również udział wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, której podlega Departament Funduszu Sprawiedliwości.

Społeczna Rada ds. Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości jest organem pomocniczym Ministra Sprawiedliwości, który będzie pełnił rolę opiniodawczą oraz doradczą. Rada pomoże w opracowywaniu zasad przeprowadzania konkursów, określaniu reguł dotyczących transparentności oraz skutecznych mechanizmów nadzoru i kontroli wykonawców umów finansowanych z Funduszu. Do zadań Rady będzie również należało proponowanie zmian w ogłoszonych konkursach, rekomendacji do przyszłych programów i konkursów ogłaszanych przez dysponenta Fundusz, a także opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących FS.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}