W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Sprawiedliwości uczcił pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

11.07.2022

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył wieniec pod warszawskim Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich. W ceremonii uczestniczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Marcin Sławecki.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uczcił pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzimy w rocznicę tzw. Krwawej Niedzieli z 1943 roku. W całym kraju w 79. rocznicę apogeum tego ludobójstwa ofiary upamiętniają osoby, które przeżyły zbrodnię, ich rodziny, a także kombatanci i przedstawiciele władz państwowych, z Prezydentem RP i premierem. W tym roku po raz pierwszy kwiaty w imieniu prezydenta Wołodymyra Zelenskiego złożyła pod pomnikiem polskich ofiar ukraińska delegacja.

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. To rocznica zbrodni, kwalifikowanej przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, której dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

11 lipca 1943 r. oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości. Była to niedziela, więc ludzie gromadzili się w kościołach. Do mordów doszło w katolickich świątyniach. Około 50 kościołów na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych. Zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Ludzi palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, torturowano ofiary.

Według szacunków polskich historyków, 40-60 tysięcy Polaków zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok. 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

W listopadzie 2017 r. na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonięto dwie tablice poświęcone obrońcom polskich miejscowości na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i Lubelszczyźnie. Na jednej z nich wymieniono Przebraże – symbol skutecznego polskiego oporu przeciwko Ukraińcom. W tej wsi w powiecie łuckim przeżyło ok. 10 tysięcy osób. W 1945 r. zarówno stali mieszkańcy Przebraża, jak i uchodźcy, którzy się tam schronili, zmuszeni zostali do wyjazdu w ramach wysiedleń Polaków.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}