W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Ziobro otworzył międzynarodową konferencję „New Europe”

20.09.2023

– Polska jest frontowym krajem Unii Europejskiej, ponieważ staje po stronie wartości, które leżą u podstaw europejskiej wspólnoty. Opowiada się za wolnością, równością i sprawiedliwością, sprzeciwiając się stosowaniu podwójnych standardów – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro na otwarcie międzynarodowej konferencji naukowej „New Europe”. W wydarzeniu biorą również udział wiceministrowie Sebastian Kaleta i Marcin Romanowski.

Międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości

To jest archiwalny komunikat, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod poprzednim kierownictwem. Treść komunikatu może nie być aktualnym stanowiskiem administracji ministra Adama Bodnara.

Dwudniowe (20-21 września br.) sympozjum  w Warszawie poświęcone jest roli i przyszłości Unii Europejskiej. Jego organizatorami są Centrum Badań Polityki Europejskiej oraz Akademia Wymiaru Sprawiedliwości. Międzynarodowe grono ekspertów, polityków i naukowców porusza kluczowe kwestie dotyczące Europy. Dyskutują o Unii Europejskiej po 2004 roku, o ideach, projektach i pomysłach na przyszłość UE, a także o wyzwaniach i szansach. Debata dotyczy także roli Europy w XXI wieku w zmieniającym się kontekście geopolitycznym.

Polska ofiarą szantażu

- Kiedy Polska 20 lat temu przystępowała do Unii Europejskiej, widzieliśmy swoją i jej przyszłość w zgodnej współpracy państw, które razem działają dla wspólnego dobra. Nie ma jednak solidarności ani współpracy, gdy kluczowe decyzje narzucają silniejsi i ich interesy, łamiąc tym samym unijne traktaty – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Wskazał, że Polska pada ofiarą ekonomicznego szantażu ze strony Unii. Jest odcinana od funduszy - do których sama się dokłada - i są na nią nakładane horrendalne kary. Pada ofiarą oszczerczych zarzutów o łamanie praworządności. Jest poddawana brutalnej presji. Pretekstem do uderzenia w Polskę, jak przypomniał minister, była podjęta przez nowy rząd reforma sądownictwa. Szczególnie potrzebna, ponieważ ta dziedzina jako jedyna uniknęła zmian po upadku komunizmu.

- Reformując wymiar sprawiedliwości, wzorowaliśmy się na modelu hiszpańskim. Wprowadziliśmy rozwiązania bardziej demokratyczne niż np. w Niemczech, gdzie sędziów Sądu Najwyższego wyznacza rada złożona z polityków. Pomimo tego to właśnie reforma sądownictwa w Polsce jest kwestionowana przez Brukselę. Wbrew traktatowym gwarancjom równego traktowania państw członkowskich oraz poszanowania ich systemów prawnych i politycznych. Zamiast sanacji mamy więc sankcje – mówił Zbigniew Ziobro.

Kryzys tożsamości UE

Minister Sprawiedliwości przypomniał również, że to właśnie działania godzące w jedność i bezpieczeństwo państw członkowskich, takie jak budowa gazociągów Nord Stream 1 i 2, dały Władimirowi Putinowi narzędzia do inwazji na Ukrainę. A swoistym pogrobowcem gazociągu Nord Stream jest obłędna unijna polityka klimatyczna. Miała się opierać właśnie na rosyjskim gazie jako rzekomo bardziej ekologicznym źródle energii niż węgiel. Konsekwencją jest drożyzna i ograniczanie konkurencyjności europejskich gospodarek.

– Ostatnie lata pokazały, że UE jest w kryzysie tożsamościowym i decyzyjnym. Dziś to właśnie Polska staje w obronie wartości i granic europejskich. W najbliższych tygodniach zostaną zarysowane scenariusze przyszłości Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim trwają dyskusje nad zmianami traktatów, które mają być zwieńczone 13 października. Dobrze się dzieje, że tutaj, w Warszawie, możemy porozmawiać o przyszłości UE również z perspektywy Europy Środkowej – zaznaczył wiceminister Sebastian Kaleta.

Ważne pytania

Dokąd zmierza Europa? Scenariusze przyszłości Unii Europejskiej – suwerenność czy dyktat federacji? Praworządność w UE – komu wolno więcej, a komu mniej? Kto będzie przewodził Europie? Funkcjonowanie Unii Europejskiej – nowe wyzwania czy stare dylematy? To niektóre z ważnych pytań, na jakie starają się odpowiedzieć eksperci.

– W 2004 r. serce Europy przeniosło się tam, gdzie bije faktyczne serce Europy. Do Polski. Serce Europy bije też wszędzie tam, gdzie wartości europejskie mierzą się z barbarią i antywartościami – zauważył dr Michał Sopiński, rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Prof. Jaime Nogueira Pinto z Portugalii wskazał w swoim wykładzie zagrożenia płynące z coraz silniejszej we współczesnej Europie „kultury cenzurowania”. Zaznaczył także, że to chrześcijaństwo oraz miłość do rodziny i ojczyzny były fundamentami, na których zbudowano wspólnotę narodów europejskich.

– Tradycyjne europejskie wartości oraz wolność słowa są obecnie zagrożone. Ten fakt wymaga od nas zdecydowanego oporu. Demokratyczne instytucje potrzebują tożsamości narodowej. Polacy są narodem, który przetrwał wiele różnych niewoli i jest znakomitym symbolem Europy niezależnych państw – ocenił.

Co zostało z Europy Ojczyzn

Uczestnicy konferencji poruszają też m.in. bardzo aktualny temat migracji w Unii Europejskiej. Tematem są także zmieniające się sojusze w Europie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Paneliści zastanawiali się też, czy rosnąca rola Polski oraz państw bałtyckich i skandynawskich jest alternatywą dla niemiecko-francuskiej dominacji w UE. Poza eksperckimi panelami w programie znalazła się również debata publicystów na temat Europy Ojczyzn - ile zostało z idei, która położyła fundament pod Unię Europejską.

Na drugi dzień konferencji przewidziano m.in. wystąpienie dr. Marcina Romanowskiego. Wiceminister sprawiedliwości będzie mówił o przyszłości systemu wartości Starego Kontynentu.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}