W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Ziobro uczcił pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

10.07.2020

W przeddzień 77. rocznicy Krwawej Niedzieli Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oddał hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej. Minister złożył wieniec pod warszawskim Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP.

wolyn_glowne

Ministerstwo Sprawiedliwości upamiętnia ofiary Rzezi Wołyńskiej również poprzez wystawę „Sąsiedzka krew. Ludobójstwo wołyńsko-galicyjskie 1943–1945”, którą można obejrzeć na ogrodzeniu budynku Ministerstwa przy Alejach Ujazdowskich 11 w Warszawie. Zawiera m.in. fotografie i dokumenty ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN. Dzięki tej niezwykłej ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, można poznać tło historyczne konfliktu, relacje świadków mordu, fragmenty rozkazów oraz twarze i nazwiska ofiar, o których w czasach PRL nie wolno było nawet wspomnieć. 

W 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 11 lipca 1943 roku doszło do Krwawej Niedzieli - apogeum rzezi. Zbrodni, kwalifikowanej przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, dokonali nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że tylko w latach 1943-45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków. Ginęli od kul, siekier, wideł, noży, mordowani w domach i kościołach za to, że byli Polakami. Ukraińscy nacjonaliści zamierzali bowiem zatrzeć wszelkie ślady polskości na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 r. Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych). Wyrażono też wówczas wdzięczność tym Ukraińcom, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}