W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości o zmianach w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

23.05.2024

W siedzibie resortu odbyła się dziś (23 maja br.) konferencja z udziałem Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, wiceministry sprawiedliwości Marii Ejchart oraz dyrektora generalnego Służby Więziennej płk. Andrzeja Pecki. Tematem był status i funkcjonowanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości o zmianach w Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Uczelnia, która powstała w 2019 r. z przekształcenia z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu, według założeń miała kształcić funkcjonariuszy SW. Jednak poziom tego kształcenia kwestionuje obecne kierownictwo resortu sprawiedliwości.

– Funkcjonowania Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, budzi nasze wątpliwości – przyznał minister Adam Bodnar.  - Powinniśmy przywrócić oryginalne znaczenie i misję Centralnego Ośrodka Kształcenia Kadr Więziennictwa dążyć do zmian w zakresie funkcjonowania AWS – podkreślił.

W sprawie wątpliwości dotyczących Akademii wypowiedziała się także Wiceministra Maria Ejchart, odpowiedzialna w resorcie za Służbę Więzienną. 

– Akademia Wymiaru Sprawiedliwości w wyniku zmian legislacyjnych, ze szkoły, która kształciła kadry więzienne, stała się kuźnią kadr politycznego wymiaru sprawiedliwości. Dzisiaj to szkoła, która mimo znacznych nakładów finansowych nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej – podkreśliła Wiceministra Ejchart. Zwróciła również uwagę, że na czele akademii stoi obecnie rektor powoływany przez Senat uczelni, co jest niespotykane w przypadku uczelni mundurowych. Rektorzy takich uczelni winni bowiem być powoływani przez ministra sprawiedliwości.

Wśród zastrzeżeń kierownictwo Ministerstwa wymieniło także fakt, że uczelnia otrzymała (w trybie pozakonkursowym) dofinansowanie z Funduszu Sprawiedliwości na 5 projektów. Trzy z tych umów zawarto już po ostatnich wyborach parlamentarnych, a łączny budżet dofinansowania przekroczył 34 miliony złotych.

Jak podała wiceszefowa resortu, uczelnia pochłania także ogromne środki finansowe z budżetu państwa. W 2019 roku jej działalność kosztowała nieco ponad 7 milionów złotych, w 2024 roku budżet ten wynosi 150 milionów złotych. – Mimo tak ogromnego zaplecza finansowego, lokalowego i kadrowego, AWS nie zaspokaja potrzeb Służby Więziennej – zaznaczyła wiceministra.

Ponadto uczelnia została wyposażona w liczne nieruchomości na terenie całego kraju. Zostały one przyznane m.in. decyzją ówczesnego ministra Marcina Romanowskiego, choć były to obiekty niezbędne dla funkcjonowania Służby Więziennej.

Głos w sprawie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości zabrał Andrzej Pecka, Dyrektor Generalny Służby Więziennej, który podkreślił, że tworząc tę szkołę, wyprowadzono z zasobów SW szereg nieruchomości, których wartość jest liczona w kilkudziesięciu milionach złotych.

– Na początku kwietnia skierowałem do prokuratora krajowego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa zarówno przez byłe kierownictwo Centralnego Zarządu Służby Więziennej, jak i przez członków ówczesnego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości – przyznał dyrektor Pecka.
Zaznaczył także, że w tej chwili SW dysponuje w większości funkcjonariuszami o bardzo niewielkim stażu służby.

– Powołanie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości całkowicie zburzyło system szkolenia w Służbie Więziennej. Ta szkoła została zupełnie oderwana od struktury jednostek organizacyjnych SW – ocenił.

Resort Sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, której celem jest powołanie szkoły, która będzie kształcić funkcjonariuszy Służby Więziennej, tak by mogli pełnić swoją służbę w sposób profesjonalny i bezpieczny.
– Chcemy zmienić nazwę uczelni na Wyższą Szkołę Służby Więziennej, która będzie uczelnią zawodową, nadzorowaną przez Dyrektora Generalnego SW i ministra sprawiedliwości oraz szkołą, która będzie przygotowywała do uzyskania stopnia oficerskiego – zapowiedziała wiceministra Ejchart.


Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}