W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministerstwo Sprawiedliwości wzięło udział w akcji „Zapal światło wolności”

14.12.2022

13 grudnia w oknie Ministerstwa zapłonęła symboliczna świeca. W ten sposób upamiętniliśmy ofiary stanu wojennego w 41. rocznicę jego wprowadzenia.

Ministerstwo Sprawiedliwości wzięło udział w akcji „Zapal światło wolności”

Światła zapłonęły w budynkach publicznych w całym kraju oraz tysiącach prywatnych domów. Również Ministerstwo Sprawiedliwości włączyło się w akcję i zapaliło symboliczną świeczkę w oknie.

W grudniu 1981 r., w swoim bożonarodzeniowym orędziu, ówczesny prezydent USA, Ronald Reagan, zwrócił się obywateli Stanów Zjednoczonych z apelem o postawienie w oknach symbolicznych świateł. Miał to być gest solidarności z Polakami, których nadzieje na wolność były właśnie deptane przez reżim generała Jaruzelskiego. „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”  – powiedział wówczas prezydent USA. Na ten apel odpowiedział miliony ludzi dobrej woli na całym świecie, a Polacy w kraju, stawiając światło w oknach swoich domów, wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz. Świeca paliła się również w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do tego pięknego gestu solidarności sprzed 41 lat. Wówczas, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981, światło wolności dodało otuchy ponownie niewolonym Polakom. Dziś świeca zapalona w oknie jest znakiem pamięci o tamtych dramatycznych wydarzeniach, a przede wszystkim o ofiarach stanu wojennego – o Polakach zabitych przez żołnierzy i milicjantów, którzy przecież nosili polskie mundury. Tej smutnej lekcji historii o tym, do czego byli zdolni zdrajcy ojczyzny w imię utrzymania władzy, nigdy nie możemy zapomnieć.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}