W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa siedziba dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie, a Zamek Lubomirskich otwarty dla wszystkich

23.09.2019

- Dawne miejsce kaźni może stać się znakiem pamięci o tych, którzy byli tu torturowani przez komunistów - mówił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro o Zamku Lubomirskich, z którego wkrótce wyprowadzi się Sąd Okręgowy. Podczas dzisiejszej (23 września 2019 r.) konferencji prasowej w Rzeszowie podziękował za zaangażowanie w doprowadzenie do porozumienia w tej sprawie prezydentowi miasta Tadeuszowi Ferencowi i wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Warchołowi, pochodzącemu z Podkarpacia i kandydującemu do parlamentu z tego regionu.

konferencja rzeszów

- Rzeszów zachwyca tempem rozwoju. Zamek, który zostanie otwarty dla wszystkich obywateli, to symbol. Tak samo dzieje się teraz z wymiarem sprawiedliwości, który ma być otwarty dla wszystkich Polaków – powiedział  Marcin Warchoł.

Poinformował, że już za kilka tygodni poznamy wartość inwestycji – podadzą ją eksperci. – Sześciu ministrów sprawiedliwości nie potrafiło podjąć decyzji w sprawie nowej siedziby sądu. My to zrobiliśmy. To się nazywa dobra zmiana – podkreślił.

- Staraliśmy się o ten zamek 12 lat. Dziękuję Panu Ministrowi za decyzję i szybkie tempo działania – powiedział prezydent Tadeusz Ferenc.

Zamek znakiem pamięci

Minister Zbigniew Ziobro poinformował, że po tym, gdy miasto zaoferowało działkę, na której stanie nowoczesny budynek dla rzeszowskiego sądu, już rozpoczęły się na niej prace geologiczne.

– Mam nadzieję, że przeznaczenie Zamku Lubomirskich na siedzibę instytucji kultury pozwoli, by jego mury stanowiły znak pamięci o ludziach, dla których w latach komunizmu było to miejsce kaźni – powiedział Minister Sprawiedliwości.

Zaznaczył, że w Zamku Lubomirskich torturowany był m.in. jego dziadek, szef kontrwywiadu AK okręgu przemyskiego i szef tamtejszego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

9 września 2019 r. list intencyjny w sprawie przeniesienia sądu do nowej siedziby, której budowę współfinansować będzie miasto Rzeszów, podpisali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i przedstawiciele miejscowych sądów.

Bodziec rozwoju regionu

Nowa siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie oznacza nie tylko nowoczesny, wygodny obiekt dla obywateli i pracowników wymiaru sprawiedliwości, ale bodziec do rozwoju gospodarki całego regionu. A dzięki przeznaczeniu pięknego zamku na siedzibę instytucji kulturalnych Podkarpacie nie będzie kojarzone głównie z zamkiem w Łańcucie, ale i z Zamkiem Lubomirskich. To także przyczyni się do popularności regionu. W obiekcie ma powstać muzeum, teatr tańca, sale koncertowe. Miejsce to będzie tętnić życiem.

Gmach sądu powstanie natomiast na działce przy ulicy Dołowej, sąsiadującej z gmachem Sądu Rejonowego. Do budowy obiektu dołoży się miasto Rzeszów. Nowy budynek jest dla Sądu Okręgowego w Rzeszowie niezbędny. Już dziś niektóre rozprawy muszą się odbywać w gmachu Sądu Rejonowego.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}