W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy budynek dla Sądu Rejonowego w Tychach

09.10.2019

Sąd Rejonowy w Tychach, jeden z największych sądów rejonowych w kraju, będzie mieć nową siedzibę – poinformował dziś, 9 października, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dzięki porozumieniu z prezydentem Miasta Tychy i samorządem uda się nieodpłatnie uzyskać działki w centrum miasta, na których stanie nowy gmach.

Tychy

- Sąd w z Tychach działa prężnie, ale do tej pory pracował w trudnych warunkach, w budynku, w którym wcześniej były mieszkania – mówił Michał Wójcik na konferencji prasowej w Tychach. - Od dawna zdawaliśmy sobie sprawę z konieczności znalezienia nowego miejsca dla pracowników sądu, sędziów, asesorów, jak i interesantów przychodzących do sądu. Dlatego podjąłem decyzje dotyczące budowy nowoczesnego obiektu, w którym mieścić się będzie Sąd Rejonowy w Tychach.

Spełnienie oczekiwań

3 lipca 2019 r. wiceminister Wójcik udzielił zgody dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Katowicach i dyrektorowi Sądu Rejonowego w Tychach na podjęcie działań zmierzających do nieodpłatnego pozyskania działki w Tychach, oferowanej przez władze miasta.

To wyjątkowo ważne, bo liczba spraw, jakimi zajmuje się ten sąd, co rok wzrasta o kilka do kilkunastu tysięcy. O budowie nowej siedziby sądu mówiło się w Tychach od dawna. Dziś już wiadomo, że powstanie ona przy ul. Dąbrowskiego, w  centrum miasta, pomiędzy parkingiem wielopoziomowym a siedzibą Poczty Polskiej.

- Zaproponowaliśmy sześć działek o łącznej powierzchni blisko 15 tys. metrów kwadratowych. Czekamy na wskazanie przez Ministerstwo Sprawiedliwości, które działki wybierze. Wszystkie są bardzo dobrze skomunikowane. W sąsiedztwie przyszłej siedziby sądu znajduje się parking na ponad 320 samochodów oraz przystanki komunikacji miejskiej mówił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.  

Tyski sąd zajmuje się sprawami wpływającymi z miast: Bieruń, Lędziny, Tychy oraz gmin: Bojszowy i Kobiór, a w niektórych przypadkach - także z Pszczyny i Mikołowa. Sąd zatrudnia 228 pracowników, w tym 37 sędziów i 5 asesorów. W roku 2017 wpłynęło do niego prawie 59 500 spraw, a do końca września br. – już ponad 56 600.

Nowy obiekt jak najszybciej

- Komórki organizacyjne sądu mieszczą się dziś w trzech budynkach przy ul. Budowlanych, Bałuckiego i placu Baczyńskiego. Na potrzeby archiwum trzeba też wynajmować powierzchnię przy ul. Budowlanych. Jest ciasno, a obsługa osób przychodzących do sądu, zwłaszcza niepełnosprawnych oraz warunki pracy osób tu zatrudnionych nie zapewniają nawet podstawowych standardów. Mamy nadzieję, że nowy obiekt powstanie jak najszybciej mówiła podczas konferencji Magdalena Piwowarska, Prezes Sądu Rejonowego w Tychach.

Budynek, w którym dziś mieści się sąd, miasto chce w przyszłości zaadaptować na lokale mieszkalne.  

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (1)