W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy projekt dla mediacji – powstanie Krajowy Rejestr Mediatorów

27.11.2020

- Rośnie liczba mediatorów i sporów rozstrzyganych metodami alternatywnymi, dzięki czemu skraca się czas postępowań sądowych i poprawia dostęp obywateli do sądu – podkreślił wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski podczas dzisiejszej (27 listopada br.) konferencji inaugurującej nowy projekt przewidujący m.in. uruchomienie Krajowego Rejestru Mediatorów.

mediacja14

W wydarzeniu  transmitowanym online udział brali m.in. sędziowie, mediatorzy i przedstawiciele środowisk akademickich.

– Dziękuję za zaangażowanie w promowanie mediacji, wymianę doświadczeń oraz zgłaszanie potrzeb. Mamy nadzieję, że dzięki podejmowanym działaniom mniej spraw będzie wpływać do sądów – mówił wiceminister Marcin  Romanowski do uczestników spotkania. Liczymy na to, że projekt będzie odpowiedzią na uwagi zgłaszane przez sędziów, mediatorów, środowisko naukowe i zwykłych obywateli.

Krajowy Rejestr Mediatorów to milowy krok w kierunku profesjonalizacji rynku mediatora w Polsce. Będzie rejestrem publicznym, jawnym dla każdej zainteresowanej osoby. Znajdą się w nim informacje o mediatorach prowadzących mediacje sądowe i pozasądowe.

Rejestr będzie funkcjonował w ramach systemu teleinformatycznego i każda zainteresowana osoba po wejściu na stronę internetową Rejestru będzie miała możliwość wyszukania odpowiedniego mediatora. Wśród informacji udostępnionych w Rejestrze znajdą się m.in. imię i nazwisko mediatora, wykaz jego specjalizacji, dane umożliwiające kontakt z nim, datę uzyskania uprawnień oraz kategorię spraw, w których mediator może prowadzić mediacje.

Tematem konferencji były też inne działania podejmowane na rzecz upowszechnienia  alternatywnych metod rozwiązywania sporów i podniesienia kompetencji mediatorów.

Na projekty związane z popularyzacją mediacji przekazano już ponad 34 mln zł. Środki te przeznaczone zostały m.in. na szkolenia, w których uczestniczyli pracownicy wymiaru sprawiedliwości (sędziowie, asesorzy, referendarze, prokuratorzy) oraz mediatorzy. 

Dzięki dotychczasowym działaniom udało się przeprowadzić 930 postępowań, przeszkolić 952 mediatorów wyspecjalizowanych w sprawach gospodarczych oraz ponad 1400 pracowników sądów i prokuratur. Utworzono także studia podyplomowe, które podjęło już  300 mediatorów.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}